[b]Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jestem właścicielem samochodu osobowego, który będzie w niej przydatny. W jaki sposób mogę rozliczać koszty związane z pojazdem, jak paliwo, części itd.? Jak przekazać używany samochód do firmy: czy sam sobie odsprzedaję pojazd, czy może potrzebna jest umowa użyczenia?[/b]

Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, to jeden podatnik niezależnie od tego, czy występuje prywatnie, czy jako przedsiębiorca. Nie musi więc zawierać ze sobą umowy użyczenia pojazdu ani odsprzedawać go sobie (co zresztą byłoby prawnie niemożliwe).

Zasadniczo możliwe są dwie opcje rozliczania kosztów związanych z pojazdem.

Po pierwsze, można nie zaliczać go do środków trwałych. Wówczas nie wolno go amortyzować, ale przychód z ewentualnej sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. Kwota wydatków związanych z samochodem osobowym, które można zaliczyć do kosztów, jest limitowana przez tzw. kilometrówkę, tzn. iloczyn udokumentowanego w ewidencji przebiegu pojazdu (w kilometrach) przez stawkę za kilometr (aktualnie wynosi 0,5214 zł dla samochodu o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 oraz 0,8358 zł dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3). Przedsiębiorca musi oczywiście wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Po drugie, można auto wprowadzić do środków trwałych. Dotyczy to również samochodu, który przedsiębiorca kiedyś kupił prywatnie, a teraz postanowił używać w działalności. Plusem tego rozwiązania jest to, że można zaliczać w koszty odpisy amortyzacyjne. Trzeba jednak pamiętać o limicie (kosztem są odpisy od wartości samochodu nieprzekraczającej równowartości 20 000 euro). Nie ma za to limitu kosztowego wydatków związanych z eksploatacją auta. Oczywiście nie trzeba także prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Minusem jest natomiast to, że przychód ze sprzedaży samochodu będzie co do zasady przychodem z działalności.

Jeśli samochód został kupiony przed rozpoczęciem działalności, jego wartością początkową jest co do zasady cena nabycia (pomniejszona o VAT – jeśli przedsiębiorca jest VAT-owcem – oraz o akcyzę). Tylko wyjątkowo, jeśli nie można ustalić ceny nabycia pojazdu kupionego przed rozpoczęciem działalności, wartością początkową może być jego wartość rynkowa z grudnia poprzedniego roku.

[i]Adam Bartosiewicz, dr nauk prawnych, współautor komentarza do ustawy o PIT i ustawy o VAT[/i]