Prawo do zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów przysługuje pracownikowi, który w ramach stosunku pracy stworzył utwór w rozumieniu art. 1 u[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE7D3AD693B35712CF2F9177A9E9223B?id=181883]stawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.)[/link]. Ponadto zgodnie z wolą obu stron prawa do tego utworu zostały przeniesione na pracodawcę w ramach stosunku pracy.
Jeśli te warunki są spełnione, firma może stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów przy wypłacaniu wynagrodzenia informatykom oraz konsultantom.
Tak więc w umowach o pracę powinny znaleźć się postanowienia dotyczące zadań objętych prawami autorskimi, zwłaszcza dotyczące przeniesienia praw majątkowych do stworzonych przez pracowników utworów.
Dla celów dowodowych warto też, aby pracodawca określił w umowie o pracę (lub np. zakresie obowiązków zatrudnionego), do tworzenia jakiego rodzaju utworów pracownik jest zobowiązany.
W umowie o pracę należy także określić wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi z tytułu przeniesienia praw autorskich. Jeśli z treści umowy o pracę wynika, że zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie składające się z kilku elementów, np. części za czas pracy nietwórczej i twórczej (czyli korzystania z praw autorskich), to gdy pracownik jest autorem dzieła stanowiącego przedmiot prawa autorskiego, spełniony zostaje wymóg zawarty w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. Tak więc w stosunku do tej części wynagrodzenia koszty uzyskania mogą być ustalane w wysokości 50 proc. przychodu. Do pozostałych składników wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę stosuje się koszty ryczałtowe określone kwotowo w ustawie.
Konieczność wydzielenia w umowie o pracę części obowiązków i wynagrodzenia przypadających na prace twórcze i prace pozostałe [b]podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 lutego 2001 r. (SA/Sz 1966/99)[/b], w którym stwierdził: „Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, a obowiązki ze stosunku pracy (stosunku służbowego) sprowadzają się do działalności twórczej lub ją obejmują, wynagrodzenie za pracę stanowi równocześnie wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych. Z umowy o pracę (angażu) powinno jednak wynikać, jaka część tego wynagrodzenia (uposażenia) obejmuje wynagrodzenie autorskie z tytułu korzystania przez pracownika z praw autorskich, a jaka dotyczy wynagrodzenia ściśle związanego z wykonywaniem obowiązków pracowniczych (służbowych). Tylko bowiem takie wyróżnienie daje podstawę do zastosowania normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc.”.
[b]Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/b]