Z pytania wynika, że stroną umowy najmu lokali są zagraniczni kontrahenci spółki wysyłającej pracowników za granicę, na których rzecz pracownicy ci świadczą pracę. Kontrahenci zagraniczni pokrywają koszt najmu i nie „przerzucają” go na polską spółkę.

Co do zasady bezpłatne otrzymanie przez pracownika lokalu mieszkalnego stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychód ze stosunku pracy uznaje się:

- wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz

- wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Tak więc przychodem ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty i świadczenia, niezależnie od źródła finansowania (tytułu prawnego). Ale tylko takie, które obciążają pracodawcę.

W opisanej sytuacji pracodawca nie ponosi kosztu wynajmu lokali dla pracowników. Nie jest to świadczenie nieodpłatne udostępniane zatrudnionemu przez pracodawcę. Nie można więc uznać, że pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Należałoby raczej przyjąć, że jest to przychód z tzw. innych źródeł, którego wartość pracownik powinien sam ująć w zeznaniu rocznym.

[b]Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/b]