Wyższe koszty możemy naliczyć wtedy, gdy rezultat pracy zatrudnionych osób ma twórczy, niepowtarzalny i oryginalny charakter. Podobnie będzie z projektami budowlanymi. Muszą mieć cechy utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Jest to przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
[b]Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lipca 2009 r. (III SA/Wa 35/09)[/b], z prawa autorskiego wynika, że rezultat twórczego działania powinien być samodzielny, niepowtarzalny i oryginalny. Musi chociaż minimalnie odróżniać się od innych rezultatów takiego samego działania (mieć cechę nowości).
Jeśli więc wykonywane przez pracowników projekty będą spełniały wymienione warunki, pracodawca może przy wypłacie wynagrodzenia zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Oczywiście twórca musi też zadysponować prawami autorskimi (z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT wynika, że podwyższone koszty można zastosować wtedy, gdy twórca rozporządza majątkowymi prawami autorskimi do swojego utworu lub udziela licencji na korzystanie z nich w określonym zakresie).
Trzeba też pamiętać, że w umowie o pracę powinny być rozdzielone czynności „autorskie” i inne pracownicze obowiązki. Musimy też rozgraniczyć wynagrodzenie zatrudnionego, aby wiadomo było dokładnie, jaka część przychodu może być pomniejszona o 50-proc. koszty. Urzędy wymagają ponadto, aby pracodawca prowadził ewidencję prac twórczych [b](interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 9 kwietnia 2009 r., IPPB4/415-64/09-2/PJ)[/b].
Warto też przypomnieć [b]pismo Ministerstwa Finansów z 9 lutego 1998 r. (PO2/HD-7712/97/01135)[/b], z którego wynika, że nie każdy projekt architektoniczny lub architektoniczno-urbanistyczny spełnia przesłanki utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych, a więc niebędących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania architektoniczne.