Ustawa o PIT w art. 14 ust. 2 pkt 12 mówi wprost, że przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z tą działalnością lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Co prawda na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o PIT wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, jednak z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c. Nie korzystają więc z tego zwolnienia przedsiębiorcy płacący PIT według skali podatkowej lub podatek liniowy.

Przepisy ustawy o CIT również nie przewidują zwolnienia podatkowego dla przychodów z odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku spółki.

[srodtytul]Z chwilą otrzymania[/srodtytul]

Przychód z odszkodowania powstaje w momencie jego otrzymania. Nie jest to jednak warunek zaliczenia do kosztów wydatków związanych z usunięciem szkód. Są one kosztem w momencie ich poniesienia, jako wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem firmy. Zatem mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów niezależnie od tego, czy podatnik już (bądź w ogóle) otrzymał odszkodowanie.

[srodtytul]Ryczałtowiec też nalicza podatek...[/srodtytul]

Również dla przedsiębiorcy opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odszkodowanie z ubezpieczenia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą będzie przychodem. Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest on opodatkowany 8,5-proc. stawką ryczałtu. Jednocześnie, opodatkowując ubezpieczenie, podatnik nie ma możliwości pomniejszenia przychodu o jakiekolwiek koszty (nie będzie więc mógł uwzględnić powstałej straty ani wydatków związanych z usunięciem szkody). Podobnie składki na ubezpieczenie nie były dla niego kosztem podatkowym.

[srodtytul]...a kartowicz nie musi[/srodtytul]

U podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej wysokość tego podatku nie jest uzależniona od wysokości przychodów ani kosztów. Podatek płacony jest w stałej wysokości wynikającej z decyzji i jest uzależniony od rodzaju działalności, miejsca jej prowadzenia i liczby zatrudnionych. W związku z tym przychód z odszkodowania nie ma znaczenia dla ustalenia wysokości podatku.