Prawo do zmiany formy rozliczania mają przedsiębiorcy, którzy dzięki podniesieniu limitu przychodów stali się tzw. małymi podatnikami.

Przypomnijmy, że po nowelizacji ustawy o PIT i o CIT obowiązującej [b]od 22 maja limit ten wynosi 1,2 mln euro (wcześniej 800 tys. euro). Po przeliczeniu jest to 4 053 000 zł. Jeśli więc firma nie przekroczyła w zeszłym roku tej kwoty przychodów, może uprościć swoje rozliczenia z urzędem.[/b]

O zmianie metody powinna zawiadomić do 20 sierpnia urząd skarbowy. Jeśli to zrobi, zaliczkę za lipiec może zapłacić nawet 20 października.

[srodtytul]Pieniądze są w firmie [/srodtytul]

Co daje kwartalna metoda rozliczania? Podstawową jej zaletą jest to, że pieniądze do urzędu przelewamy co trzy miesiące, a nie co miesiąc. Mamy więc je dłużej w firmie i możemy swobodnie nimi obracać. To także trochę mniej formalności, bo choć przychody i koszty musimy księgować na bieżąco, to daninę do urzędu wyliczamy rzadziej.

– System kwartalny daje możliwość kompensowania dochodów i strat w tym okresie – mówi Łukasz Kosonowski, doradca podatkowy w firmie doradczej MDDP. – Załóżmy, że firma ma za lipiec dochód, a w sierpniu stratę. Gdyby rozliczała się miesięcznie, zapłaciłaby za lipiec zaliczkę i mogłaby ją odzyskać dopiero przy rozliczeniu rocznym. Przy metodzie kwartalnej dochód lipcowy skompensuje sierpniowa strata.

[srodtytul]Pamiętaj o formalnościach [/srodtytul]

Kwartalne zaliczki przysługują też początkującym przedsiębiorcom. Jeśli zakładają firmę w trakcie roku, muszą złożyć zawiadomienie o wyborze tej metody do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności (nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). Informacja o wyborze kwartalnych zaliczek dotyczy także następnych lat (oczywiście jeśli mieścimy się w limicie dla małych podatników), chyba że chcemy zrezygnować z tej możliwości (wtedy zawiadamiamy o tym urząd – do 20 lutego).

[b]Firmy, które po nowelizacji stały się małymi podatnikami, ale nie zdecydują się w tym roku na kwartalne zaliczki, mogą zmienić formę rozliczania w następnym.[/b] O swojej decyzji zawiadamiają urząd do 20 lutego.

Rozliczać się co kwartał mogą też przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy. Oczywiście przy tej metodzie, podobnie jak przy miesięcznym systemie, nie trzeba składać w trakcie roku deklaracji.

Przy obliczaniu limitu dla małych podatników uwzględniamy tylko przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT). Nie wliczamy do niego np. przychodów z nieodpłatnych świadczeń, umorzonych zobowiązań, odsetek, kar umownych.

[srodtytul]Co miesiąc tyle samo [/srodtytul]

Przypomnijmy, że podstawową metodą jest płacenie zaliczek co miesiąc od faktycznego dochodu uzyskanego od początku roku. Osoby fizyczne pomniejszają je o składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ale nie całą, tylko w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru). Mniej liczenia mają przedsiębiorcy, którzy wybiorą metodę uproszczoną. Płacą zaliczki w stałej wysokości (osoby fizyczne pomniejszają je o składki zdrowotne). [b]Uproszczona metoda jest korzystna dla firm, których zyski rosną z każdym rokiem. Zaliczki wyliczamy bowiem na podstawie dochodu za poprzednie lata.[/b] Wybieramy ją do 20 lutego. Mały podatnik, który zdecydował się opłacać zaliczki co kwartał, nie może jednak korzystać jednocześnie z uproszczonej formuły. Jest bowiem przeznaczona tylko dla przedsiębiorców płacących zaliczki co miesiąc.

[ramka][b]Przykład[/b]

Kowalski prowadzi firmę handlową i rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W zeszłym roku jego przychody wyniosły 4 mln zł. Jest więc tzw. małym podatnikiem, mieści się bowiem w limicie. W lipcu i sierpniu br. uzyskał dochód i zapłacił od niego zaliczki na PIT (rozlicza się z fiskusem co miesiąc). We wrześniu kupi samochód ciężarowy, który jednorazowo zamortyzuje. Za ten miesiąc nie zapłaci zaliczki, gdyż wyjdzie mu duża strata.

Rozliczenie wyglądałoby inaczej, gdyby Kowalski wybrał system kwartalny. Ponieważ łączne koszty za lipiec – wrzesień byłyby wyższe niż przychody, w ogóle nie odprowadzałby zaliczki za ten kwartał.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:

[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]