Wynika tak z [b]interpretacji ministra finansów z 4 sierpnia 2009 r. (nr DD6/8213/334/ MDA/08/PK-802/08)[/b].

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła środek trwały za pieniądze z pożyczki otrzymanej od innej spółki, której udziałowcy posiadają nie mniej niż 25 proc. udziałów w każdej z nich.

Podatnik pytał, czy odsetki od takiej pożyczki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, które nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, powiększają jego cenę nabycia, zwiększając tym samym podstawę amortyzacji, od której odpisy umorzeniowe są kosztem podatkowym.

Spółka przyjęła, że takie odsetki, mimo że nie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, powiększając cenę nabycia, poprzez odpisy amortyzacyjne mogą być w pełnej wysokości zaliczone do kosztów podatkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał pozytywną interpretację ([b]nr ITPB3/ 423-177/08/DK[/b]). Potwierdził, że na dzień zapłaty odsetek każda wartość odsetek od pożyczki powinna być porównana z limitem obliczonym na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 61 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3580C3C35D0049EB0FF4EA01C0E9682?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link], a kwota odsetek przekraczająca ustawowy limit, tj. trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki, nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu. Zaakceptował też uwzględnienie wszystkich odsetek, zarówno będących kosztem podatkowym, jak i niestanowiących kosztu uzyskania przychodu, w cenie nabycia środka trwałego podczas rozliczania odsetek na potrzeby amortyzacji.

[b]MF stwierdził, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu[/b], jeżeli dokonuje się ich zgodnie z art. 16a – 16m oraz z jednoczesnym uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61. Przestrzeganie tych przepisów zatem oznacza [b]bezwzględne wykluczenie z kosztów podatkowych części odsetek od pożyczki, które przewyższają ustawowy limit, a które wpłynęły na wartość początkową środka trwałego podlegającą amortyzacji. Po oddaniu środka trwałego do użytkowania należy wyeliminować z kosztów podatkowych tę część odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada naliczonym uprzednio odsetkom od pożyczki niebędącym kosztem uzyskania przychodu[/b]. Operacji tej dokonuje się na dzień zapłaty odsetek.