[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 15 lipca 2009 r. (IP-PP2-443-581/09-4/BM)[/b]. Spółka, która wystawia kilka tysięcy faktur miesięcznie, pytała, czy może przechowywać kopie faktur VAT, korekt i duplikatów na dyskach twardych oraz taśmach magnetycznych i dopiero dla potrzeb organów podatkowych odtwarzać i drukować kopie papierowe.
Izba stwierdziła, że takiej możliwości nie ma. Stosownie do § 21 ust. 1 i ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9AF727F1060B62E794EC0C41EF95E663?id=291169]rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337)[/link] podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dokumenty te przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.
Mając na uwadze wspomniane przepisy, nie jest dopuszczalne przechowywanie kopii wystawianych faktur VAT, korekt faktur oraz duplikatów wyłącznie w formie elektronicznej (bez ich drukowania), nawet jeśli istnieje możliwość ich odtworzenia w postaci wydruku – gdy oryginały tych dokumentów miały postać drukowaną (papierową). Podatnik zobowiązany jest do sporządzania kopii wystawianych faktur w formie papierowej oraz przechowywania ich w tej postaci.
Co prawda możliwość przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej dają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=83B82ECE0A9F3337CDE33E8AD5A3F0EA?id=178372]rozporządzenia z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (DzU nr 133, poz. 1119)[/link]. Przepisy te dotyczą jednak tylko tych sytuacji, w których faktury od chwili ich wystawienia, poprzez przesłanie, aż do przechowywania zachowują formę elektroniczną (nie zmieniając postaci). Nie mają zatem zastosowania wówczas, gdy faktura wystawiona była w formie pisemnej.
[ramka][b]WAŻNE [/b]
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.[/ramka]