Koszty reklamy, w odróżnieniu od wydatków na reprezentację, nie są wymienione w ustawowym katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu, a tym samym mogą być zaliczone do takich kosztów na zasadach ogólnych wyrażonych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (tj. pod warunkiem, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródeł).
[srodtytul]Jaki był cel[/srodtytul]
Jak wskazała [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z4 października 2007 r. (IB-PB3-423-1/07-4/MS)[/b], w celu odpowiedniego zaklasyfikowania danego wydatku do kategorii reprezentacji albo reklamy należy rozstrzygnąć, czy dane „wydatki są ukierunkowane na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacja), czy też mają na celu zachęcanie potencjalnych klientów do nawiązania bądź utrzymania kontaktów z przedsiębiorcą oraz nabywania towarów oferowanych przez firmę (reklama)”.
[srodtytul]Cztery czynniki[/srodtytul]
[b]Wątpliwości co do sposobu kwalifikacji wydatków często dotyczą prezentów i gadżetów reklamowych przekazywanych faktycznym i potencjalnym klientom.[/b]
W interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe można znaleźć wskazówki dotyczące tego, jakie przesłanki należy brać pod uwagę, zaliczając dany wydatek do kosztów reprezentacji bądź reklamy. Wynika z nich, że decydują o tym zasadniczo cztery czynniki:
1) obecność logo na prezencie,
2) wartość prezentu,
3) okoliczności przekazania prezentu,
4) krąg osób obdarowanych.
Zgodnie z większością interpretacji charakter reklamowy ma opatrzony logo podatnika prezent o niskiej wartości, przekazywany otwartemu gronu potencjalnych lub obecnych klientów. O reprezentacyjnym charakterze danego wydatku świadczą natomiast: brak logo podatnika, wysoka wartość prezentu (element okazałości), a także przekazywanie go wyselekcjonowanym osobom podczas zamkniętych spotkań.
[srodtytul]Logo[/srodtytul]
Podstawową cechą gadżetów reklamowych powinna być, co do zasady, ich funkcja informacyjna. Jej realizowaniu służy m.in. logo podatnika umieszczone na wręczanych prezentach. Brak logo może wskazywać, że przekazany gadżet służy budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, nie zaś informowaniu o jej działalności. Dodatkowo logo powinno być na ogół umieszczone na prezencie w sposób trwały (tak m.in. [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 27 marca 2008 r., ILPB3/423-44/08-4/MC[/b]).
Warto podkreślić, że [b]umieszczenie logo podatnika na przekazywanym prezencie nie może być uznane za okoliczność przesądzającą o zaklasyfikowaniu danego wydatku do kosztów reklamy.[/b]
Jak wskazała [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 4 stycznia 2008 r. (IP-PB3-423-308/07-2/GJ)[/b]: „(…) w przypadku przekazywania przez wnioskodawcę gadżetów o wyższej wartości (…) wyselekcjonowanym klientom lub potencjalnym klientom, mimo iż będą one oznakowane logo firmy lub logo produktu, gdy celem wydatku jest tworzenie pozytywnego wizerunku firmy i budowa odpowiednich relacji z klientami, wydatki takie będą miały charakter reprezentacyjny”.
[srodtytul]Wartość[/srodtytul]
Zasadniczo przekazywane prezenty powinny mieć niską cenę jednostkową. Niemniej przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie wyznaczają limitu, powyżej którego koszt danego prezentu powinien być uznany za wydatek na reprezentację. Dlatego każdy wydatek powinien być analizowany indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności towarzyszących jego poniesieniu. Takie stanowisko zajęła np. [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 14 października 2008 r. (ITPB3/423-375/ 08/MK)[/b].
[srodtytul]Okoliczności[/srodtytul]
[b]Gadżety o charakterze reklamowym powinny być, co do zasady, rozdawane w sposób masowy[/b]. Natomiast prezenty okolicznościowe, wręczane w uroczystych okolicznościach w ściśle limitowanej liczbie, noszą znamiona wyjątkowości i ekskluzywności, służąc tym samym kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i jako takie są wydatkiem na reprezentację.
Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 12 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-296/08-4/MC)[/b], przykładem takich przedmiotów mogą być m.in. statuetki i certyfikaty wręczane podczas uroczystej gali organizowanej przez podatnika.
[srodtytul]Krąg obdarowanych[/srodtytul]
Prezenty zaliczane do wydatków na reklamę powinny być przekazywane otwartemu gronu obecnych oraz potencjalnych klientów. Natomiast prezenty wręczane wyłącznie wyselekcjonowanym osobom w celu tworzenia pozytywnego wizerunku firmy i w celu budowania odpowiedniej relacji z klientem będą zasadniczo miały charakter reprezentacyjny (tak [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 stycznia 2008 r., IP-PB3-423-409/07-4/KB[/b]).
[srodtytul]Ważny całokształt[/srodtytul]
Wskazane wyżej cechy, uwzględnione łącznie, powinny na ogół pozwolić na prawidłowe zaklasyfikowanie danego wydatku do reprezentacji bądź reklamy, na podstawie analizy całokształtu działalności podatnika.
Jak wskazała [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 grudnia 2007 r. (ITPB3/423-75/07/AM)[/b]: „W przypadku upominków o niewielkiej wartości, wydawanych masowo potencjalnym klientom, można przyjąć, że nie pełnią one funkcji reprezentacyjnej, gdyż ich obecność w rzeczywistości gospodarczej jest tak powszechna, że nie przyczynia się w znacznym stopniu do budowy wizerunku, a logo jako znak graficzny przedsiębiorstwa stanowi jedynie swojego rodzaju informację handlową”.
[ramka][b]Usługi gastronomiczne nie zawsze mają reprezentacyjny charakter[/b]
Kryterium wystawności jest istotne także przy kwalifikacji wydatków na usługi gastronomiczne. W [b]interpretacji z 23 października 2008 r. (IPPB3/423-1062/08-2/MW) Izba Skarbowa w Warszawie[/b] potwierdziła stanowisko podatnika, że poczęstunek oferowany uczestnikom dwudniowego spotkania dotyczącego nowych produktów firmy, obejmujący przysłowiowego schabowego i zupę, nie jest wydatkiem na reprezentację.
Także i w wypadku takich wydatków każdorazowo należy uwzględniać okoliczności ich ponoszenia. Przykładem sytuacji, w której zakup usług gastronomicznych oraz alkoholu nie jest reprezentacją, może być np. uroczyste otwarcie hotelu.
Jak wskazała [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 11 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-284/08-4/MC)[/b]: „należy stwierdzić, że przyjęcie z okazji otwarcia hotelu nie nosiło znamion reprezentacji. Miało ono bowiem na celu zareklamowanie i wypromowanie nowo powstałego obiektu hotelowego, czyli zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania z szerokiego wachlarza usług hotelu w przyszłości”. Izba podkreśliła, że oferowany gościom uroczystości poczęstunek obejmował dania i napoje (w tym alkoholowe), które znajdują się w ofercie hotelu, w związku z czym należy je uznać za reklamę jego oferty. Podobnie wydatek na występ zespołu muzycznego nie stanowił, w jej opinii, kosztu reprezentacji, bo służył ukazaniu klimatu pobytu w hotelu i tym samym zachęcał do korzystania z jego oferty w przyszłości. [/ramka]
[i]Krzysztof Wojtowicz jest doradcą podatkowym, menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte ( biuro w Szczecinie)
Joanna Zawiejska-Rataj jest doradcą podatkowym, starszą konsultantką w tym dziale (biuro w Poznaniu)
Adam Kałążny jest konsultantem w tym dziale (biuro w Poznaniu)[/i]