Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E7324C9259719E1641F55BF03B0D3E60?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] wynika, że każde podanie, czyli również odwołanie, powinno zawierać konkretne dane. Zgodnie z art. 168 § 2 w podaniu powinny się znaleźć: treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych. I tak w myśl art. 222 ordynacji podatkowej odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty wobec decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Kto może podpisać pismo? Przede wszystkim podatnik albo jego pełnomocnik – jeśli działa na podstawie i w granicach udzielonego mu pełnomocnictwa.
[b]Nie zawsze jednak pod wnoszonym pismem znajduje się podpis. Co się dzieje, gdy go brak? Czy urzędnicy rozpatrzą pismo? Okazuje się, że tak. Nie od razu jednak. Wcześniej wezwą wnoszącego je przedsiębiorcę do uzupełnienia braków formalnych, czyli w tym wypadku podpisania pisma. [/b]
[b]Jak stwierdził bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lipca 2008 r. (III SA/Wa 613/08)[/b], „dopiero złożenie podpisu pod treścią podania oznacza, że mamy do czynienia z uzewnętrznionym oświadczeniem woli bądź też wiedzy określonej osoby, która złożyła podpis. Podpis powinien być własnoręczny (czytelny lub nieczytelny)”.
Urzędnicy, wzywając podatnika do uzupełnienia braków, wyznaczą w tym celu dodatkowy siedmiodniowy termin. Przy okazji powinni pouczyć podatnika, że niewypełnienie tego warunku w terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia. Jeśli zatem przedsiębiorca, który zapomniał podpisać pismo, dostanie wezwanie do uzupełnienia braków i nie uczyni tego w ciągu siedmiu dni, urzędnicy nie zajmą się jego odwołaniem. Skutek będzie taki, jakby w ogóle go nie złożył.
Fiskus nie może pominąć tego etapu. Jak bowiem zauważył WSA w cytowanym wcześniej wyroku, niewezwanie do usunięcia braku formalnego stanowi istotne naruszenie prawa procesowego, a w szczególności zasady należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków.
[ramka][b]Ważne [/b]
Jeśli organ podatkowy nie wezwie podatnika do uzupełnia braków formalnych i rozpozna niepodpisane podanie, naruszy przepisy. [/ramka]