Gdy zobowiązanie powstaje na mocy decyzji organu podatkowego, termin płatności podatku wynosi 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Termin płatności liczy się w tym przypadku od dnia doręczenia decyzji, a kończy się z upływem 14. dnia, licząc od dnia rozpoczynającego bieg terminu. Zasada ta znajdzie zastosowanie np. w podatku od spadków i darowizn – gdy podatek ten nie jest pobierany przez płatnika, oraz podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości obciążającego osoby fizyczne.

[srodtytul]Niekiedy powinność wynika z przepisu[/srodtytul]

Jeśli zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość, lecz przepisy określają kalendarzowe terminy płatności podatku (zaliczki na podatek lub raty), zasadą jest, że zapłata podatku powinna nastąpić w terminach określonych w tych przepisach.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatek rolny, leśny i od nieruchomości obciążający osoby fizyczne należy uiścić w terminach określonych przez odpowiednie ustawy. Podatki te płatne są w ratach, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. [/ramka]

[srodtytul]Gdy brak decyzji, przepis nie obowiązuje [/srodtytul]

Nie powstaje w takich wypadkach obowiązek uiszczenia podatku w terminie 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej wielkość zobowiązania podatkowego. Jeśli jednak decyzja taka nie zostanie doręczona podatnikowi na co najmniej 14 dni przed terminem płatności podatku (pierwszej zaliczki lub raty), przestaje obowiązywać termin kalendarzowy. W takim wypadku obowiązuje termin zapłaty podatku w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatnik nie dostał decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości. Nie musi więc płacić jego pierwszej raty. Ureguluje go po otrzymaniu decyzji, i to bez odsetek. Aby bowiem podatnik mógł wpłacić należny podatek, powinni otrzymać decyzję. Z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika bowiem, że podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Jeśli urząd spóźni się z decyzją, nie oznacza to wcale, że podatnik poniesie jakieś negatywne konsekwencje. Jeśli bowiem nie otrzyma na czas decyzji, nie musi płacić pierwszej raty podatku. Urząd zapewne określi go w późniejszej decyzji. Rozłoży go jednak pewnie na mniej rat. Będą one zatem trochę wyższe.

Potwierdziła to [b]decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 6 listopada 2006 r. (SKO 4011/4821/02)[/b]. Czytamy w niej, że „decyzja w sprawie podatku od nieruchomości od osób fizycznych jest decyzją ustalającą. Zobowiązanie podatkowe powstaje zatem (...) z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość zobowiązania”. Tak samo wynika z [b]pisma Ministerstwa Finansów z 25 lutego 2005 r. (SP2-121/063-18/273/05/MK)[/b].[/ramka]

[srodtytul]W którym dniu[/srodtytul]

Jeśli podatnik obowiązany jest sam obliczyć i wpłacić podatek, terminem płatności jest ostatni dzień, w którym wpłata ta powinna nastąpić. Przykładowo termin płatności podatku dochodowego od osób fizycznych ustalony jest na 30 kwietnia następnego roku podatkowego, w podatku dochodowym od osób prawnych jest to koniec trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego, a w VAT – 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Obowiązek dotrzymywania terminów spoczywa również na płatnikach i inkasentach. Terminem płatności dla płatników jest ostatni dzień, w którym zgodnie z przepisami powinna nastąpić wpłata podatku.

[ramka][b]Przykład[/b]

Płatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązani są przekazywać podatek w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrano podatek. Również notariusz

– jako płatnik podatku od spadków i darowizn – obowiązany jest wpłacać pobrany podatek do siódmego dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrał podatek.[/ramka]

Określone terminy dotyczą też inkasentów. W ich przypadku terminem płatności jest dzień następujący po ostatnim dniu, w którym wpłata podatku powinna nastąpić, chyba że organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego wyznaczył termin późniejszy (chodzi o możliwość przedłużenia terminu płatności uchwałą rady gminy).

[srodtytul]Sprawdź, kiedy robisz przelew [/srodtytul]

Z przepisów ordynacji podatkowej wynika, że termin zapłaty podatku może być różny. Wszystko zależy od sposobu wpłaty. Przy zapłacie gotówką będzie to dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta. Z kolei w obrocie bezgotówkowym będzie to dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Warto pamiętać, że jeśli ostatni dzień terminu zapłaty podatku przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Termin zapłaty podatku może być odroczony. Płatność podatku fiskus może też rozłożyć na raty.[/ramka]