[b]Tak.[/b] Zarówno przychody, jak i koszty powinny być rozliczane proporcjonalnie do udziału w zysku określonym w umowie spółki. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Natomiast zgodnie z art. 5 ust 2 ustawy zasady wyrażone w art. 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

[b]Ustawa nie precyzuje, czy chodzi o udział kapitałowy czy udział w zysku bądź w stracie[/b]. Z tego względu trzeba dokonać analizy analogicznego art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. [b]Tak stwierdziła Izba Skarbowa w interpretacji z 4 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-193/09-2/ER).[/b]

Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku. Zdaniem izby „dla osób prawnych pojęcie udziału również odnosi się do udziału w zyskach, gdyż w przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, że strata rozliczana byłaby w wysokości większej niż 100 proc. (osoba prawna wg udziału kapitałowego, a osoba fizyczna wg udziały w zysku)”.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1CB12453216E73166D3DF7D6ECD7EC2?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link][/i]