To zależy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów m.in. w spółce cywilnej, ale tylko do wysokości wniesionego do niej wkładu. Jeśli jednak wartość spłaty pieniężnej jest wyższa niż wartość wkładu, nadwyżka jest dochodem wspólnika występującego ze spółki. Od tego dochodu należy się podatek. Dlatego istotne jest ustalenie, na dzień rozliczenia wspólnika czy wspólników występujących ze spółki, wartości majątku spółki.

Trzeba też ustalić, czy kwota otrzymana przez występującego wspólnika jest spłatą wkładu do majątku spółki przypadającą na niego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, odpowiadającą proporcji, w jakiej uczestniczył w zyskach spółki, czy też zawiera w sobie ponadto rekompensatę za wyjście ze spółki.

Wartość majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki, może się różnić od wartości jego wkładu.

Jednak różnica nie jest dochodem wspólnika występującego ze spółki, jeśli przyrost majątku spółki sfinansowany był z opodatkowanego dochodu, w tym opodatkowanego zysku pozostawionego przez wspólników w spółce. Uznanie go za dochód prowadziłoby do ponownego, podwójnego opodatkowania tych samych kwot.

Jeśli jednak spłata na rzecz występującego wspólnika przekracza jego udział w majątku spółki przypadający na niego, odpowiadający proporcji, w jakiej uczestniczył w zyskach spółki, różnica jest jego dochodem. Ta różnica jest opodatkowana według skali podatkowej. Z dochodu tego podatnik rozlicza się w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dochód ten uzyskał.