W praktyce często się zdarza, że firma inwestuje w budynki, po czym po pewnym czasie się okazuje, że nie nadają się one do dalszej eksploatacji. W takich wypadkach podatnicy często podejmują decyzję o ich likwidacji. [b]Tak było w sprawie, którą zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach (interpretacja z 25 listopada 2008 r., IBPB1/415-682/08/ZK).[/b]

Podatnik prowadził firmę (zajmowała się ona wynajmem nieruchomości). Kupił grunt wraz z budynkiem z przeznaczeniem na wynajem. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (podatnik dokonywał od niego odpisów amortyzacyjnych). Po pewnym czasie się okazało, że budynek ten nie nadaje się do dalszej eksploatacji z uwagi na jego zły stan techniczny. Koszt remontu mógł przekroczyć wartość wybudowanego nowego obiektu. W związku z tym podatnik podjął decyzję o jego likwidacji poprzez rozbiórkę. Zastanawiał się, czy nieumorzona wartość likwidowanego budynku oraz koszty usług obcych związanych z likwidacją mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Izba stwierdziła, że tak. Jej zdaniem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie wydatki, zarówno te bezpośrednie, jak i pośrednio związane z przychodami, jeśli zostały one prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem ustawowo nieuznanych za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 6 tej ustawy [b]nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli utraciły one przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. [/b]

Przepis wyłączający z kosztów uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych odnosi się wyłącznie do przypadku, w którym środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Tym samym straty związane z likwidacją środków trwałych uwarunkowaną innymi przyczynami mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

„Jeżeli zatem następuje likwidacja środka trwałego bez zmiany przez podatnika rodzaju działalności, a likwidacja była konieczna ze względów gospodarczych i uzasadniona ekonomicznie, wówczas strata z tego tytułu jest kosztem uzyskania przychodów” – czytamy w interpretacji.

Zdaniem izby ta część wartości środka trwałego, od której nie dokonano odpisów amortyzacyjnych, jest stratą, która – co do zasady – może być kosztem uzyskania przychodu. Podobnie za koszt można uznać – według izby – koszty usług obcych poniesione w związku z likwidacją. Będą one rozliczane w dacie ich poniesienia, bo stanowią koszty pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.