[b]Tak.[/b] Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Są nimi zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Rozpatrując jednak kwestię kosztów podatkowych, należy mieć na uwadze treść art. 16 ust. 1 ustawy. Z ust. 1 pkt 8b wynika, że nie uważa się za koszty wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów lub ich odpłatnego zbycia – jeżeli wydatki te nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Taka sytuacja nie ma jednak miejsca w tym przypadku. Tym samym za moment potrącenia kosztu uzyskania przychodów uznać należy, analogicznie do momentu powstania przychodu, tę samą datę, tj. dzień realizacji. Jeśli zatem w wyniku rozliczenia transakcji wymiany walutowej powstanie ujemna różnica (spółka osiągnie stratę), stanowić będzie ona w dacie realizacji tej transakcji koszt uzyskania przychodów.

Potwierdza to [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w piśmie z 25 lutego 2009 r. (ILPB3/423-809/08-2/HS)[/b].

[i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link][/i]