[b]Z działalności gospodarczej rozliczam się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Spodziewam się, że limit przychodów w wysokości równowartości 150 tys. euro osiągnę za dwa – trzy miesiące. Czy spowoduje to automatyczne przejście na opodatkowanie na zasadach ogólnych? Czy muszę po osiągnięciu tego limitu rozliczać się za pomocą księgi przychodów i rozchodów?[/b]

[b]Nie.[/b] Jeśli przedsiębiorca korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiągnie w trakcie roku podatkowego przychody przekraczające ten limit, nie traci automatyczne prawa do rozliczenia się z fiskusem w tej formie. Tak było tylko w 2008 r.

Przedsiębiorcy, których przychody w trakcie roku podatkowego z działalności uzyskiwanej samodzielnie przekroczyły równowartość 150 tys. zł albo jeśli limit ten przekroczyły łączne przychody wspólników w razie prowadzenia firmy w formie spółki cywilnej, tracili automatycznie od następnego miesiąca prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jednak art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidujące taki skutek zostały z tej ustawy wykreślone. Zmianę tę, obowiązującą od 1 stycznia 2009 r., przyniósł art. 4 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290768]nowelizacji z 6 listopada 1008 r. do ustaw o PIT i o CIT oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1316)[/link].

Tak więc przedsiębiorca, którego przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przekroczą w 2009 r. równowartość 150 tys. euro, traci prawo do opodatkowania w tej formie dopiero od 1 stycznia 2010 r. Od tego dnia musi założyć księgę przychodów i rozchodów. Może rozliczać się według skali podatkowej lub w oświadczeniu złożonym na piśmie do 20 stycznia wybrać opodatkowanie stawką liniową 19 proc.