[b]Tak.[/b] Wydatki na remont siedziby firmy można zaliczyć bezpośrednio do kosztów. Tak właśnie będzie z wymianą okien i drzwi. Nie musimy więc zwiększać wartości początkowej nieruchomości, ponieważ takie działania nie powodują jej ulepszenia. Nie można twierdzić, że przy każdej inwestycji w nowe okna i drzwi podnosimy wartość użytkową lokalu. Porównujemy ją przecież ze stanem technicznym biura z dnia przyjęcia do używania. A wtedy też miało okna i drzwi, niewykluczone że nowe i w bardzo dobrym stanie.
[b]Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 listopada 2008 r. (ILPB1/ 415-638/08-2/AA)[/b], w której czytamy: „wydatki związane z pracami remontowymi: odnowieniem elewacji budynku, wymianą okien i drzwi oraz odnowieniem posadzki nie będą stanowiły ulepszenia środka trwałego, a wnioskodawca ma prawo zaliczyć poniesione wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i zewidencjonować je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie »pozostałe wydatki«”.
Przypomnijmy, że [b]remont to prace, które polegają na odtworzeniu pierwotnej wartości użytkowej obiektu i nie powodują jej wzrostu w stosunku do tej, jaką miał w dniu przyjęcia do używania. Ulepszeniem środka trwałego jest natomiast jego unowocześnienie przez zwiększenie sprawności technicznej oraz poprawę parametrów. Ulepszenie nie ma na celu przywrócenia pierwotnych, utraconych cech użytkowych, ale zwiększenie wartości użytkowej składnika majątku[/b].
Jak stwierdził [b]NSA w wyroku z 11 maja 2000 r. (I SA/Wr 2915/98)[/b]: „Kwalifikacja prac budowlanych do remontu czy też modernizacji zawsze musi wiązać się z ustaleniem przyczyn robót. Inaczej zakwalifikowane są prace, których przyczynę stanowi zmiana funkcji pomieszczenia, podniesienie jego standardu, inaczej gdy tą przyczyną jest naprawa istniejących, awaryjnych urządzeń, przy okazji której zastosowano lepsze materiały i urządzenia”.
[b]Wydatki na remont są od razu kosztami. Natomiast nakłady na ulepszenie (powyżej 3500 zł w ciągu roku) powiększają wartość początkową środka trwałego i rozliczamy je poprzez odpisy amortyzacyjne.[/b]