[b]Tak.[/b] Art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

[b]Tylko kary umowne i odszkodowania, których przyczyną zapłaty są określone w nim przesłanki, są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na tej podstawie. Regulacja ta nie zabrania zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu jakichkolwiek – niewymienionych w niej – kar umownych oraz odszkodowań[/b].

Przepis ten dotyczy tylko zdarzeń spowodowanych wadliwością. Nie obejmuje on natomiast przypadków nieterminowego wykonania robót.

W myśl [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=094E8EDD6AE91E857CE4E4A392B37552?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Nie wszystkie zatem kary umowne wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nie będą kosztem podatkowym, lecz tylko te kary, które wynikają z wad sprzedawanych towarów, wad wykonywanych robót i usług, kary za zwłokę w zamianie towaru wadliwego na niewadliwy lub kary za zwłokę w usunięciu wad wykonywanych robót i usług.

[i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].[/i]