Chodzi o składki, o których mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B20F1DCC05BDC973B61337B514D02799?id=282315]ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link]:

- opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika,

- pobrane w roku podatkowym przez płatnika.

Podatnik nie ma jednak prawa do uwzględnienia składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

[srodtytul]Odliczenie z ograniczeniem[/srodtytul]

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, [b]nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru[/b]. Należy ją wpisać w poz. 176 PIT-36 lub poz. 50 PIT-36L. Przedsiębiorcy, którzy ponieśli stratę lub u których podatek od dochodów firmy jest niższy niż składki na ubezpieczenie zdrowotne, mogą je odliczyć od podatku obliczonego od dochodu osiągniętego z innych źródeł. Wynika to bezpośrednio z formularza PIT-36. Podatnicy, którzy osiągnęli zarówno opodatkowane stawką liniową dochody z firmy, jak i inne dochody, od których odprowadzają podatek według skali, muszą sami zdecydować, w jaki sposób podzielić zapłacone składki, wpisując je w formularze (PIT-36L, PIT-37 lub PIT-36).

[srodtytul]Zagraniczne składki[/srodtytul]

Ustawa o PIT umożliwia także pomniejszenie podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w:

- innym niż Polska państwie UE lub

- w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo

- Konfederacji Szwajcarskiej.

W praktyce nie jest to jednak łatwe. Obniżenie to stosuje się bowiem pod warunkiem, że:

- nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,

- składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona za granicą nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie lub nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a,

- istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.