Wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia wypłacone w marcu 2009 r. jest kosztem uzyskania przychodów tego właśnie miesiąca.
Od 1 stycznia 2009 r. przepisy ustawy o PIT przewidują możliwość rozliczania wynagrodzeń oraz składek opłacanych przez pracodawcę metodą memoriałową. Zgodnie z art. 22 ust. 6ba i 6bb ustawy o PIT dotyczy to:
- wypłacanych przez pracodawców należności ze stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
- wypłacanych przez pracodawców zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy,
- opłacanych przez pracodawców składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wymienionych wyżej należności, w części finansowanej przez pracodawcę,
- opłacanych przez pracodawców składek na Fundusz Pracy oraz
- opłacanych przez pracodawców składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Przepis ten nie obejmuje zatem wynagrodzeń z tytułu umów-zleceń. Są one rozliczane w kosztach uzyskania przychodów zleceniodawców (pracodawców) na dotychczasowych zasadach, tj. według metody kasowej. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PIT, który mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych, m.in. w art. 13 ust. 2 i 4 – 9 (przychody z umów-zleceń należą do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8). Zatem wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia wypłacone w marcu 2009 r. będzie kosztem marca (mimo że wynika z umowy zawartej w lutym i dotyczy usług wykonywanych również w lutym 2009 r.).
[i]Tomasz Krywan, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]