Problem wziął się z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten pozwala odliczyć od dochodu zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Zabrania jednak odliczania tych składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku (np. pochodzący z bezpłatnej pomocy unijnej) albo od którego zaniechano poboru podatku.

[srodtytul]Problem też ze składką zdrowotną[/srodtytul]

Ten sam problem dotyczy odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wprawdzie w tym wypadku składkę odlicza się od podatku, a nie dochodu, ale tu również obowiązuje zasada, że nie można odliczyć składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku albo od którego zaniechano poboru podatku (art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

– Czy mogę zatem odliczać składki społeczne i zdrowotne w całości (zdrowotne oczywiście do 7,75 proc. podstawy), czy proporcjonalnie, według udziału przychodów opodatkowanych w całości przychodów? – pyta czytelnik DF. – A jeśli proporcjonalnie, to którą proporcję przychodów brać pod uwagę: liczoną narastająco od początku roku, czy liczoną osobno dla każdego miesiąca?

Zadaliśmy to pytanie Ministerstwu Finansów, ponieważ opinie w tej sprawie bywają sprzeczne. Przykładowo w telefonicznej Krajowej Informacji Podatkowej nasz czytelnik usłyszał, że może odliczyć składki tylko proporcjonalnie.

[srodtytul]Od stałej podstawy...[/srodtytul]

Jest to jednak błędna interpretacja, co potwierdza odpowiedź resortu finansów. Przedsiębiorcy płacą bowiem składki ZUS od podstawy, którą jest nie dochód (niezależnie od tego, czy opodatkowany, czy zwolniony od podatku), ale zadeklarowana kwota. Kwota ta nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (zgodnie z art. 18 ust. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECD05EB0FAB31E4538E1138DFAADFAAE?id=184677]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]). Z kolei podstawa wymiaru składki zdrowotnej to zadeklarowana kwota nie mniejsza niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku. Jak widać, nie ma to nic wspólnego z faktycznie osiągniętym dochodem.

[srodtytul]...a więc w całości[/srodtytul]

I właśnie to powoduje – jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów – że „odliczeniu od dochodu podlega składka na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne – do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. Bez znaczenia z punktu widzenia odliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jest fakt, że podatnik uzyskuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zarówno dochód podlegający opodatkowaniu, jak i dochód zwolniony od podatku, ponieważ dochód w wysokości faktycznie osiągniętej nie stanowi podstawy wymiaru tych składek”.

[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/284046.html]pełną odpowiedź MF[/link][/b]