[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.)[/link] w § 3 mówi, że:
- towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,
- materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu.
Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania: puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi. Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.
Komputery zakupione w celu ich rozebrania i sprzedaży poszczególnych części najbliższe są definicji towarów handlowych i tak należy je moim zdaniem potraktować, a zatem poniesiony koszt należy ująć w kolumnie 10 księgi. Ponieważ faktycznie towarami będą nie całe komputery, lecz uzyskane z rozbiórki części, należy je wycenić tak, aby łączna wartość odpowiadała cenie zakupu komputerów, z których pochodzą. Wycena powinna być potwierdzona dokumentem wewnętrznym (np. protokołem), w którym czytelnik powoła się na dokumenty zakupu.
Podobne stanowisko zajął [b]Urząd Skarbowy w Płocku, który w piśmie z 2 czerwca 2005 r. (1419/UPO-415/62/05/MP/1)[/b] wyjaśnił: „Z uwagi, iż zakupione samochody i inne pojazdy nie będą sprzedawane w całości (w stanie zakupionym lub po ewentualnej naprawie), lecz części pochodzące z ich rozbiórki – to zdaniem urzędu do każdego zakupionego pojazdu winna być sporządzona specyfikacja części nadających się i nienadających się do wykorzystania wraz z wyceną równą cenie zakupu pojazdu”.
[i]Małgorzata Niedźwiedzka, współpracowniczka Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]