Przedsiębiorca będzie mógł zmniejszyć swój przychód o koszty telefonu, samochodu, utrzymania biura, służbowych wyjazdów i szkoleń. Nie może tego zrobić przy formach ryczałtowych.

[srodtytul]Musi być związekz firmą[/srodtytul]

Do kosztów firmy można zaliczyć wiele typowych i nietypowych inwestycji. Podstawowy warunek jest taki: wydatek musi się wiązać z prowadzoną działalnością i nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (tam znajduje się tzw. negatywny katalog kosztów). Musimy też pamiętać o rozsądku i umiarze, szczególnie jeśli wydatki służbowe pokrywają się z osobistymi. Wyobraźnia przedsiębiorców jest bardzo bogata, urzędy skarbowe skrupulatnie jednak weryfikują ich poczynania.

[srodtytul]Szczegółowa buchalteria[/srodtytul]

Przedsiębiorca płacący podatek według skali albo stawki liniowej może odliczyć koszty, ale czeka go sporo biurokracji.

Podstawowa forma ewidencjonowania tego, co się dzieje w firmie, to księga przychodów i rozchodów. Za jej pomocą mogą rozliczać się osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Księgi rachunkowe muszą natomiast prowadzić spółki komandytowe, komandytowoakcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

Zwiększenie obrotów powoduje jednak, że nawet jednoosobowa firma może wejść na pełne księgi. Decyduje tu limit 1 – 2 mln euro. W 2009 r. księgi rachunkowe muszą założyć firmy, których przychody w 2008 r. wyniosły co najmniej 4 089 960 zł.

Ale nawet ci, którzy się rozliczają prostszą księgą, muszą oprócz niej prowadzić wiele innych ewidencji, np. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia, karty przychodów pracowników.

[srodtytul]Danina do urzędu[/srodtytul]

Właściciel firmy musi co miesiąc wyliczyć dochód i zapłacić zaliczkę. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność i tzw. mali podatnicy (czyli ci, których przychody nie przekraczają 800 tys. euro rocznie) mogą to robić co kwartał. Nowym firmom kwartalne zaliczki przysługują jednak tylko w pierwszym roku podatkowym. W następnych latach mogą korzystać z przywilejów, tylko jeśli są małymi podatnikami.

Można też odprowadzać tzw. zaliczki uproszczone. Wtedy co miesiąc wpłacamy stałą kwotę (pomniejszoną o składkę zdrowotną). Nie wszystkim jednak ta możliwość przysługuje.

Po zakończeniu roku przedsiębiorcy składają – do 30 kwietnia – zeznanie roczne na formularzu PIT-36 (skala podatkowa) lub PIT-36L (podatek liniowy).

[ramka][b]Co można odliczyć od przychodu[/b]

Podstawowe wydatki firmy, które można zaliczyć do podatkowych kosztów, to:

- zakupy towarów handlowych i materiałów do produkcji,

- opłaty związane z siedzibą (także wówczas, gdy znajduje się w mieszkaniu) – czynsz, prąd, woda,

- wydatki na wyposażenie – biurko, telefon,

- koszty eksploatacji służbowego samochodu – benzyna, remonty, wymiana opon,

- amortyzacja majątku firmy – siedziby, samochodu, komputera,

- faktury za rozmowy telefoniczne i dostęp do Internetu,

- pensje pracowników,

- wyjazdy służbowe,

- nakłady na reklamę,

- odsetki od kredytu na działalność,

- opłaty za szkolenie,

- prowizje bankowe.

[/ramka]