Podobnie jest ze składkami zdrowotnymi (odliczane od podatku).

Chodzi o kwoty odprowadzane w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii).

To rozwiązanie jest konsekwencją [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (K 18/06)[/b]. Trybunał uznał przepisy ustawy o PIT za niezgodne z konstytucją w tym zakresie, w jakim nie pozwalały na odliczenie od dochodu osiągniętego z działalności wykonywanej poza granicami RP zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone od dochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana. Utrata mocy obowiązującej tych przepisów została odroczona do 30 listopada 2008 r.

[srodtytul]Kilka warunków do spełnienia [/srodtytul]

Zgodnie z nowymi przepisami podatnik, który opłacił w jednym z wymienionych państw składki na ubezpieczenie społeczne, może odliczyć je od dochodów osiągniętych w Polsce. Musi być jednak spełnionych kilka warunków do skorzystania z takiego uprawnienia. Istotne jest, aby obowiązek odprowadzenia składki za granicą wynikał z obowiązujących tam przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Składki za granicą muszą być również opłacone od takich dochodów, które nie są zwolnione od opodatkowania w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski prowadził w 2008 r. działalność w Niemczech i podlegał tam obowiązkowemu ubezpieczeniu. Nie odliczył składek od dochodu w Niemczech, bo nie był tam opodatkowany (dochody poniżej kwoty wolnej). Nie odliczy jednak tych składek w Polsce. Dochody z Niemiec są bowiem w Polsce zwolnione od podatku.[/ramka]

[ramka][b]Przykład [/b]

Pan Nowak prowadził w 2008 r. działalność w Finlandii. Był tam objęty ubezpieczeniem. Nie odliczył składek od dochodu w Finlandii, bo nie podlegał tam opodatkowaniu. Może je odliczyć w Polsce, gdyż dochody z Finlandii powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce (przy zastosowaniu metody zaliczenia).[/ramka]

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Jankowski w 2008 r. prowadził działalność w Holandii. Był tam objęty obowiązkowym ubezpieczeniami. Zapłacone składki odliczył od dochodu (na podstawie holenderskich przepisów). Nie może więc już odliczyć ich w Polsce. [/ramka]

[srodtytul]Urząd może sprawdzić [/srodtytul]

Warunkiem umożliwiającym odliczenie od dochodu zagranicznych składek ubezpieczeniowych jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, do uzyskania przez organ podatkowy informacji od organu podatkowego państwa, w którym przedsiębiorca opłacał składki. Regulacja ta ma zapewnić organom podatkowym możliwość weryfikacji informacji dotyczących odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

[srodtytul]Trzeba mieć dowód zapłaty [/srodtytul]

Podobnie jak w przypadku składek krajowych podatnik musi dysponować dokumentami potwierdzającymi ich zapłatę. W przypadku przedsiębiorców, którzy sami odprowadzali składki, dokumentem potwierdzającym ich zapłatę będą przede wszystkim dowody wpłaty stosownych kwot.

Kwoty składek wyrażone będą w walucie obcej. Przed ich odliczeniem trzeba będzie przeliczyć je na złote. Stosujemy w tym wypadku zasady przeliczania z art. 11a ustawy o PIT.

[srodtytul]Pomniejszamy podatek [/srodtytul]

Podobne udogodnienie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w jednym z państw UE, EOG czy Szwajcarii. Odliczymy je od podatku i to już za 2008 r. Ulga dotyczy bowiem podatku od dochodów osiągniętych od początku 2008 r.

Odliczyć można składki, które zostały zapłacone ze środków danego podatnika i dotyczyły jego ubezpieczenia zdrowotnego lub osoby z nim współpracującej. Ulga dotyczy tylko składek od tych dochodów, które w Polsce nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy międzynarodowej.

Oczywiście podatnik powinien mieć dowody potwierdzające zapłatę składek zdrowotnych.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski prowadził w 2009 r. działalność w Niemczech. Podlegał tam obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie odliczył składek od podatku w Niemczech, gdyż nie był tam opodatkowany (dochody poniżej kwoty wolnej). Nie odliczy jednak tych składek w Polsce. Dochody z Niemiec są bowiem zwolnione od podatku w Polsce.[/ramka]

Ulga z tego tytułu nie może przekraczać 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Może to spowodować spore problemy z jej wyliczeniem.

[ramka][b]Ulga już w zeznaniu za 2008 r.[/b]

Nowe rozwiązania mają zastosowanie także do dochodów osiągniętych od początku 2008 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu zagraniczne składki (nieodliczone za granicą) już w rozliczeniach rocznych za 2008 r. Możliwość taka wynika także z nowych wzorów zeznań rocznych PIT-36 i PIT-36L (pola 141 i 142 deklaracji PIT-36 oraz pole 36 zeznania PIT-36L).

Także składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą być odliczone od podatku już w zeznaniu rocznym za 2008 r. (pola 178 i 179 deklaracji PIT-36 oraz pole 51 zeznania PIT-36L). [/ramka]

[i]Autor jest doktorem nauk prawnych[/i]