[b]Tak.[/b] Wydatki na drobne prezenty z logo uczelni wydane podwładnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie są to koszty poniesione w ramach reprezentacji. Gadżety z logo firmy kojarzą się z promocją lub reklamą produktów, usług, marki czy firmy i wydatki na ten cel również zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a updof wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w związku z promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza 100 zł. Zwolnienia nie stosujemy jednak, jeżeli świadczenie otrzymuje pracownik lub wykonawca cywilny. Dlatego dla pracowników uczelni, którzy takie prezenty otrzymali, powstał przychód ze stosunku pracy, który nie jest ani zwolniony z podatku dochodowego, ani wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Trzeba go opodatkować i oskładkować bez względu na jego wartość.
[b]Firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zamierza dać pracownikom z okazji Bożego Narodzenia paczki sfinansowane z własnych środków obrotowych. Czy od wartości tych paczek należy zapłacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne?[/b]
[b]Tak.[/b] Trzeba naliczyć i potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy, tak jak od pozostałych przychodów ze stosunku pracy. Sama wartość paczki nie ma znaczenia, bo zakład ufundował ją z własnych środków obrotowych firmy. Ewentualnie zwolnione od obydwu danin są wyłącznie paczki dla podwładnych pokryte w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub z funduszy związków zawodowych do wysokości 380 zł rocznie.