Jedno jest pewne: ci, którzy zdecydują się zasięgnąć informacji o swoich zagranicznych partnerach w interesach przez telefon ([b]063 242 33 55[/b]), odpowiedź dostaną od razu. Podobnie ci, którzy skontaktują się z Biurem Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie za pośrednictwem poczty elektronicznej ([mail=numery.vat@mofnet.gov.pl]numery.vat@mofnet.gov.pl[/mail]).

Na odpowiedź poczekają jedynie ci, którzy wystąpią o nią na piśmie, składając wniosek na formularzu VAT-ID lub przesyłając go faksem ([b]063 240 19 89[/b]).

– Wnioski realizowane są na bieżąco – zapewnia Małgorzata Spychała-Suszczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Poznaniu. Jak twierdzi, już w dniu otrzymania wniosku lub następnym jest przygotowywana odpowiedź. Co ważne, [b]na jednym wniosku polski przedsiębiorca może zapytać o numery identyfikacyjne VAT maksymalnie sześciu swoich kontrahentów z Unii Europejskiej[/b].

Według rzeczniczki takich potwierdzeń dokonują również urzędy skarbowe. Oznacza to, że polski przedsiębiorca może sprawdzić, czy jego zagraniczny kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, także w swoim własnym urzędzie skarbowym.

– Zagraniczni kontrahenci współpracujący z polskimi przedsiębiorcami nie mogą uzyskać od polskiej administracji podatkowej potwierdzenia ich numerów identyfikacyjnych VAT. Powinni zwrócić się w tej sprawie do administracji podatkowej swojego kraju.

Na podkreślenie zasługuje, iż konińskie biuro nie ogranicza się do udzielania potwierdzeń numerów identyfikacyjnych VAT przedsiębiorców. Pośredniczy bowiem również w wymianie informacji dotyczących tego podatku między polskim fiskusem a służbami podatkowymi innych krajów Wspólnoty. Bierze także udział w wymianie informacji o podatkach bezpośrednich z państwami UE i tymi spoza niej. Izba Skarbowa w Poznaniu szacuje, że w 2008 r. w ramach tej współpracy załatwionych zostanie 4300 spraw dotyczących wymiany informacji o podatnikach VAT oraz VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym i 1450 dotyczących wymiany informacji o podatkach bezpośrednich.

Do biura w Koninie trafi też w tym roku około 130 tys. informacji o polskich podmiotach, które uzyskały dochody za granicą.