[b]Jak mam rozliczać faktury z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystawione w listopadzie 2008 r., jeżeli nie otrzymam odpowiednich dokumentów przed upływem terminu do złożenia deklaracji za listopad, czyli przed 27 grudnia? Czy do tej dostawy mogę stosować nowe zasady?[/b]

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna ze względu na to, że Ministerstwo Finansów jak zwykle bardzo oszczędnie wydaje przepisy przejściowe, które w sposób jednoznaczny określiłyby, co podatnik powinien robić w takiej sytuacji. Biorąc pod uwagę brzmienie przepisów i porównując tę sytuację do innych nielicznych, w odniesieniu do których ustawa zawiera przepisy przejściowe, wydaje się, że jest możliwość zastosowania nowych przepisów do deklaracji za listopad składanej w grudniu. W wypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnicy będą więc mieli możliwość wstrzymania się z decyzją, czy zastosować zerową stawkę VAT, do momentu składania deklaracji za grudzień, czyli w praktyce do 25 stycznia.

Podobny problem dotyczy również faktur korygujących. O ile jednak w wypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów istnieje możliwość zastosowania nowych przepisów do rozliczeń za listopad, o tyle możliwości takiej raczej nie ma, gdy w grę wchodzą faktury korygujące. Przepisy, które w tym zakresie obowiązywały do końca listopada 2008 r., wymagały uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej do końca danego okresu rozliczeniowego. Jeśli więc nie otrzymała pani potwierdzenia w listopadzie, to nie można pomniejszyć podatku należnego w deklaracji za listopad. Tego prawa nie przywrócą nowe przepisy, bo okres rozliczeniowy został zamknięty 30 listopada. Jeśli więc otrzyma pani potwierdzenie listopadowej faktury w grudniu, to podatek należy pomniejszyć w rozliczeniu za grudzień.

[b]Mam pytanie w kontekście nowego art. 31a ustawy o VAT. Czy są jakieś zmiany w zakresie przeliczania kursów walut z faktur dokumentujących zagraniczną dostawę i nabycie?[/b]

Nowelizacja ustawy w pewnym zakresie ujednolica zasady przeliczania walut z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W jednej i drugiej mowa jest o ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego. Nie ma jednak pełnego ujednolicenia przepisów ustawy o VAT z regulacjami ustawy o CIT oznaczającego możliwość stosowania jednego kursu do tej samej transakcji w każdym wypadku. Dzieje się tak, ponieważ w dalszym ciągu moment powstania obowiązku podatkowego w obu tych ustawach będzie różny. Wyobraźmy sobie, że towar zostanie wydany 10 grudnia, a faktura – zgodnie z przepisami – wystawiona przez sprzedawcę 16 grudnia, czyli w ciągu siedmiu dni. Wówczas w podatku dochodowym zastosujemy kurs z 9 stycznia (czyli ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania przychodu), podczas gdy w VAT – z 15 stycznia (czyli ostatniego dnia roboczego poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego). Tak więc w dalszym ciągu w odniesieniu do tej samej transakcji będziemy musieli stosować dwa różne kursy. Tego problemu nie ma, gdy faktura będzie wystawiona tego samego dnia, w którym wydany zostanie towar.

[b]Czy w ustawie są w ogóle jakieś przepisy przejściowe?[/b]

Jest kilka, ale warto wspomnieć przynajmniej o dwóch. Przede wszystkim o przepisach dotyczących zwrotu VAT, zgodnie z którymi 60-dniowy termin na zwrot ma zastosowanie do deklaracji złożonych po wejściu w życie nowelizacji. Oznacza to, że ten nowy termin będzie stosowany dopiero do deklaracji składanej za grudzień. Druga grupa przepisów odnosi się do 30-proc. sankcji. Zgodnie z nimi do postępowań wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się nowe przepisy. Nie można zatem nałożyć na podatnika 30-proc. sankcji, nawet jeżeli uchybienie dotyczy zdarzeń zaistniałych przed wejściem w życie nowelizacji.

[b]Czy ulga na złe długi dotyczy tylko faktur wystawionych po wejściu nowelizacji w życie, czyli od 1 grudnia?[/b]

Brak jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie pozwala twierdzić, że nowe przepisy mają zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed wejściem w życie tej nowelizacji. Dzięki temu podatnicy mogą się cofnąć do faktur wystawionych niemal w ciągu ostatnich trzech lat. Warto zwrócić uwagę, że w odniesieniu do faktur z 2006 r. mamy jeszcze 23 dni na to, aby dopełnić procedury przewidzianej w ustawie i skorygować podatek należny.

[b][link=http://rp.pl/temat/227806.html]Zobacz wideo z komentarzami naszych ekspertów[/link] [/b]