Chyba że umowa międzynarodowa zwalnia te należności z rozliczenia w Polsce.
[b]W spółce z o.o. członkiem zarządu jest obywatel Niemiec, stale tam mieszkający. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przyznaniu mu wynagrodzenia za udział w posiedzeniach, diet i o zwrocie kosztów za nocleg. Nie ma podpisanej żadnej umowy. Czy jego dochód będzie opodatkowany w Polsce, a jeśli tak, to w jaki sposób?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Funkcję w zarządzie spółki z o.o. można pełnić na podstawie samego aktu powołania, czyli bezumownie lub na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy kontraktu menedżerskiego. Dochód, w zależności od stosunku prawnego łączącego członka zarządu i spółkę, jest opodatkowany w inny sposób. Jeśli w zarządzie zasiada cudzoziemiec, najpierw należy określić, jaki wystąpi u niego obowiązek podatkowy: ograniczony czy nieograniczony. Samo obywatelstwo o tym nie przesądza. Ważne jest natomiast miejsce zamieszkania.
[srodtytul]Ustal miejsce zamieszkania...[/srodtytul]
Z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT wynika, że osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) tu osiąganych (ograniczony obowiązek podatkowy). Osoba, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, to taka, która:
- posiada tutaj centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
[srodtytul]...i rodzaj przychodów [/srodtytul]
Dochody (przychody) osiągane na terytorium RP to m.in. z działalności wykonywanej osobiście na terenie naszego kraju, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia (art. 3 ust. 2b pkt 2 ustawy o PIT).
Z kolei przychodami z działalności wykonywanej osobiście są m.in. otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT). Zalicza się do nich np. wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organu, otrzymywane w związku z pełnieniem w nim funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia.
[srodtytul]Potrącamy ryczałt[/srodtytul]
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT przychody osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania na terytorium RP są obciążone 20-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dotyczy to m.in. przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 7, a więc także wynagrodzeń otrzymywanych przez członka zarządu (pełniącego swoją funkcję na podstawie aktu powołania).
Podatek pobiera się bezpośrednio od przychodu, czyli z pominięciem kosztów jego uzyskania.
[srodtytul]Zwrot kosztów może być zwolniony[/srodtytul]
Natomiast należności stanowiące zwrot kosztów podróży na posiedzenia mogą być zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości, jaka obowiązuje przy należnościach za podróże służbowe pracowników sfery budżetowej (na podstawie dwóch rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r.). Ponadto, aby można zastosować zwolnienie, świadczenia nie mogą być zaliczone do kosztów członka zarządu i powinny być poniesione w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 ustawy o PIT).
[srodtytul]Wpłata i deklaracje[/srodtytul]
Spółka jako płatnik musi odprowadzić zryczałtowany podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym go pobrała, na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności.
W terminie do końca stycznia następnego roku płatnik przesyła do tego urzędu również roczną deklarację PIT-8AR, a w terminie do końca lutego imienne informacje IFT-1R do urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. W tym samym terminie IFT-1R powinien otrzymać także cudzoziemiec.
Na pisemny wniosek cudzoziemca spółka, w terminie 14 dni od jego złożenia, jest obowiązana do sporządzenia i przesłania jemu oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imiennej informacji IFT-1. Mimo wydania podatnikowi informacji IFT-1 spółka i tak musi jeszcze sporządzić informację roczną IFT-1R.
[ramka][b]Zajrzyj do umowy międzynarodowej[/b]
W kwestiach opodatkowania przychodów cudzoziemców pierwszeństwo przed przepisami ustawy o PIT mają umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
[b]Umowa międzynarodowa może być dla podatnika cudzoziemca korzystniejsza, np. może dla danego rodzaju przychodu określać niższą stawkę lub zwalniać go z daniny w Polsce. Wówczas w pierwszej kolejności zastosowanie ma ta umowa, a nie ustawa o PIT.[/b]
Niepobieranie podatku dochodowego w Polsce lub zastosowanie obniżonej stawki jest jednak możliwe pod warunkiem, że cudzoziemiec okaże płatnikowi zaświadczenie o miejscu zamieszkania za granicą dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji), wydane przez właściwą administrację podatkową.
Jednak [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176456]umowa z Niemcami (DzU z 2005 r. nr 12, poz. 90)[/link] nie przewiduje odrębnej stawki dla wynagrodzeń z tytułu członkostwa w zarządzie spółki ani zwolnienia tych przychodów z opodatkowania w Polsce. Tak więc wynagrodzenia te będą opodatkowane u nas w sposób ryczałtowy.[/ramka]