Od 1 grudnia 2008 r. stosowane są przepisy [b]rozporządzenia Rady (WE) nr 274/2008[/b] zmieniającego rozporządzenie[b] (EWG) nr 918/83 [/b] ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych. Wprowadziły one zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim.

I tak, już od minionego poniedziałku podwyższeniu uległa (z 22 euro do 150 euro) kwota, do równowartości której stosuje się zwolnienie z należności celnych przywozowych przesyłek zawierających towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie (art. 27[b] rozporządzenia Rady (EWG) nr 918/83)[/b].

Od tego dnia zmieniły się również limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności celnych przywozowych, przywożonych z państw trzecich w bagażu osobistym podróżnego, a także paliwo w baku.Większość dotychczasowych limitów została podniesiona (upominki, paczki, paliwa, wino). [b]Wyjątek stanowią natomiast papierosy przywożone przez podróżnych[/b]. [b]Dotyczy to zarówno ruchu pieszego (np. tzw. mrówek), jak i ruchu kolejowego oraz transportu kołowego. W tych przypadkach normy przywozu papierosów zostały ograniczone do 40 sztuk.[/b]Z początkiem grudnia br. zwiększone zostały także limity przywozowe dla podróżnych. I tak, średnio ponad dwukrotne – bo ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym – zwiększony został limit wartościowy rzeczy stanowiących prezenty i upominki przywożone przez podróżnych., co jest nie bez znaczenia w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

A ponadto podwyższeniu uległ również limit przywozowy na wino (z 2 l do 4 l wina). Miłośników piwa u8cieszy natomiast fakt, iż będą mogli przywieźć maksymalnie 16 l piwa.

Internautów powinna natomiast ucieszyć informacja, że zwiększona została (z 22 euro do 150 euro) kwota wolna od cła przy zakupach dokonywanych poza UE np.: przez Internet.

Jak informuje Służba Celna, obowiązuje też zwolnienie z należności przywozowych paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach drogowych pojazdów silnikowych oraz pojemnikach specjalnego przeznaczenia. Chodzi o 600 litrów – w przypadku paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku pojazdu i 200 litrów – w przypadku paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku pojemnika specjalnego przeznaczenia.