[b]Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (sygn. IPPB1/415-1124/08-2/EC) dotyczącej pakietów medycznych. [/b]
Z pytaniem zwróciła się spółka, która w czerwcu 2007 r. podpisała umowę z firmą medyczną świadczącą usługi dla jej pracowników. Wynagrodzenie za te usługi zostało ustalone ryczałtowo, bez względu na to, czy zatrudnieni w spółce skorzystali z przysługujących im wizyt i badań lekarskich, czy też nie.
Zdaniem wnioskodawcy takie pakiety nie powinny być opodatkowane, ponieważ obliczenie wartości usługi przypadającej na jednego pracownika jest niemożliwe. Trudno mówić o przychodzie do opodatkowania, jeśli nie wiadomo, czy dana osoba w ogóle skorzystała z przysługujących jej świadczeń.
Dyrektor warszawskiej Izby Skarbowej uznał jednak, że jest to błędne stanowisko. Jeśli bowiem dane przedsiębiorstwo kupuje usługi medyczne uprawniające zatrudnionych do skorzystania z określonych świadczeń, to ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy. Są to rozliczenia ryczałtowe, nie ma więc znaczenia, czy pracownik skorzystał w danym miesiącu z tych usług.
Jak czytamy w interpretacji, [b]wartość świadczeń można ustalić na podstawie listy osób, które mają prawo do korzystania z nich. Jest to wartość stała, ponoszona za gotowość świadczenia przewidzianych w pakiecie usług na rzecz konkretnej osoby.[/b]
Według dyrektora IS za nieodpłatne świadczenie należy uznać samo objęcie opieką medyczną. Opłatę ponosi się nie za korzystanie z konkretnych badań, lecz za sam fakt zapewnienia opieki w razie potrzeby. Gdyby pracownik nie otrzymał takiego świadczenia od pracodawcy, mógłby indywidualnie zawrzeć umowę z firmą medyczną, ponosząc wydatki z tego tytułu.
Dyrektor IS podkreślił, że pracodawca musi w tej sytuacji doliczyć wartość świadczenia medycznego do wynagrodzenia, jakie wypłaca pracownikowi w danym miesiącu. Od łącznej wartości wynagrodzenia i pakietu medycznego musi obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.
Wartość otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń opieki medycznej stanowi dla pracownika – co do zasady – przychód ze stosunku pracy.
Dyrektor IS dodał, że inaczej będzie ze świadczeniami medycznymi związanymi z obowiązkowymi badaniami, których wykonanie nakazuje kodeks pracy lub inne ustawy. Tego typu usługi są dla pracownika przychodem zwolnionym z opodatkowania.