To znaczne ułatwienie, oczekiwane od dawna przez przedsiębiorców.
[srodtytul]Wcześniej sporo formalności...[/srodtytul]
Magazyny konsygnacyjne wykorzystywane są przez wielu producentów. Szczególnie w branży samochodowej, gdzie terminowość dostaw i stały dostęp do części mają fundamentalne znaczenie dla ciągłości produkcji. W tym celu w magazynie zlokalizowanym niedaleko producenta (lub czasami nawet na jego terenie) przechowywane są zapasy komponentów, które są dostępne dla odbiorcy w dowolnym czasie.
Samo rozliczenie dostawy między kontrahentami następuje dopiero wraz z pobraniem przez odbiorcę towarów z magazynu. W sytuacji gdy dostawcą towarów była firma z innego państwa UE nieposiadająca siedziby na terenie Polski, do 1 grudnia br. musiała się zarejestrować tutaj na potrzeby VAT. W momencie przemieszczenia towarów do polskiego magazynu z innego kraju Wspólnoty dostawca musiał rozpoznać w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), a następnie po pobraniu towarów z magazynu przez producenta – dostawę krajową. Obie transakcje były opodatkowane w Polsce. Zagraniczny dostawca w takiej sytuacji musiał wystawić fakturę, rozliczyć podatek i wypełnić deklarację VAT-7.
[srodtytul]... teraz tylko WNT...[/srodtytul]
Po 1 grudnia br. ma być prościej. Dodany do ustawy o VAT art. 12a mówi, że w sytuacji przemieszczenia towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej, nieposiadającego siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, u prowadzącego magazyn konsygnacyjny (definicja tego pojęcia jest w art. 2 pkt 27c) powstanie obowiązek rozliczenia WNT. Zagraniczny kontrahent z tytułu tej transakcji nie będzie miał żadnych obowiązków dokumentacyjnych w Polsce, nie będzie się musiał również rejestrować na potrzeby VAT w Polsce.
[srodtytul]... ale jest kilka warunków[/srodtytul]
Aby dostawa z wykorzystaniem składu konsygnacyjnego mogła być rozliczona w uproszczony sposób, muszą jednak być spełnione następujące warunki:
- zagraniczny dostawca nie może być zarejestrowany na VAT w Polsce,
- towary będą przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej wykonywanej przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny,
- prowadzący magazyn konsygnacyjny przed pierwszym wprowadzeniem przez zagranicznego kontrahenta towarów do magazynu złoży (w formie pisemnej) naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze jego prowadzenia. Zawiadomienie musi zawierać dane stron transakcji i stosowne oświadczenie zagranicznego kontrahenta, że zamierza dokonywać przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego,
- prowadzący magazyn konsygnacyjny założy ewidencję towarów.
Tak więc nie w każdej sytuacji będzie można zastosować uproszczenie. Przede wszystkim nie będzie to możliwe w magazynach konsygnacyjnych o charakterze usługowym, gdzie gromadzone są towary dla jednego lub wielu odbiorców.
[srodtytul]Kiedy podatek[/srodtytul]
Obowiązek podatkowy przy dostawach realizowanych z wykorzystaniem składów konsygnacyjnych powstawać będzie dla nabywcy z chwilą pobrania towarów z magazynu, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury. Z pobraniem towarów z magazynu będziemy mieli również do czynienia w przypadku:
- stwierdzenia ich braku,
- całkowitego zniszczenia,
- użycia lub wykorzystania towarów przechowywanych w magazynie przed ich pobraniem.
[i]Autor jest dyrektorem w Zespole Podatków Pośrednich w biurze Ernst & Young w Katowicach[/i]