Takie poprawki do najnowszych nowelizacji ustaw podatkowych ma zgłosić Senat. Jak dowiedziała się „Rz", propozycjom dotyczącym ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych nie sprzeciwia się Ministerstwo Finansów.
[srodtytul]Będzie zwolnienie…[/srodtytul]
[b]Poprawka, która ma zachęcić przedsiębiorców do przekazywania wytworzonych przez siebie produktów żywnościowych, polega na wprowadzeniu do art. 43 ust. 1 ustawy o VAT nowego pkt 16, przewidującego zwolnienie od tego podatku[/b]. Obejmie ono dostawę towarów organizacjom pożytku publicznego na cele charytatywne określone w ustawie o pomocy społecznej. W efekcie producenci, którzy je przekażą, nie będą musieli płacić należnego od nich VAT, jeśli szczegółowo udokumentują taką darowiznę (nowy art. 43 ust. 12).
Poprawki w imieniu Klubu PO ma zgłosić senator Mieczysław Augustyn, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Przygotowane przez nas we współpracy z Ministerstwem Finansów i organizacjami pozarządowymi rozwiązanie idzie dalej niż obowiązujące przepisy, z których i tak – ze względu na niejasności interpretacyjne– producenci w ogóle nie korzystali – potwierdza senator Augustyn.Według niego propozycja jest korzystniejsza od obecnego art. 29 ust. 10a ustawy o VAT.
Przyznaje, że poprawka ma naprawić wpadkę Sejmu, który – za zgodą zainteresowanych organizacji – uchwalił w nowelizacji skreślenie tego przepisu. – Ministerstwo zapewniało, że wobec wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skreślenie ust. 10a, bo sytuację darczyńców w sposób precyzyjny określi wówczas sam ust. 10 w art. 29. Potem jednak okazało się, że jasna będzie jedynie sprawa darowizn przekazywanych przez hurtowników –powiedział senator Augustyn.
Stąd pomysł uregulowania kwestii producentów artykułów spożywczych w ostatnim możliwym momencie. Bez tego po wejściu nowelizacji w życie i wobec faktu, iż z obiegu prawnego (po ponad roku od wprowadzenia) wypadnie art.29 ust. 10a, piekarze, cukiernicy czy przykładowo producenci wody mineralnej i napojów bezalkoholowych musieliby płacić od tych produktów podatek VAT.Obecnie, zgodnie z ust. 10a, podstawą opodatkowania jest kwota, jaką „w celu uzyskania w danym momencie takich towarów nabywca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów, musiałby w warunkach uczciwej konkurencji zapłacić niezależnemu dostawcy na terytorium kraju, o ile nie jest ona wyższa niż cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia, koszty wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów".
[srodtytul]… i odliczenie[/srodtytul]
[b]Dodatkową zachętą dla przedsiębiorców, by z dobrego serca przekazywali potrzebującym wyprodukowane lub sprzedawane przez siebie artykuły żywnościowe, mają być zmiany w podatku dochodowym[/b]. Będą dotyczyły zarówno małych firm, które płacą podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i dużych– rozliczających podatek dochodowy od osób prawnych. Chodzi o poprawki,które w jednej i w drugiej ustawie umożliwią zaliczenie w koszty uzyskania przychodów darowizn przekazanych na cele charytatywne. – Liczymy na to,że ta dodatkowa zachęta, której wprowadzeniu nie sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów, zmobilizuje przedsiębiorców do wspierania tzw. banków żywności – podkreśla senator Augustyn.
[b]Propozycje pozytywnie oceniają przedstawiciele organizacji pozarządowych.[/b]
– Dotychczasowy art. 29 ust. 10a ustawy o VAT zmuszał producentów do zaniżania wartości produktów. Przecena towaru, który miał trafić na cele charytatywne, była możliwa tylko wtedy, gdy producent udowodnił, iż dostawa dotyczy jedynie towarów mających krótki termin przydatności do spożycia, w uszkodzonych opakowaniach albo źle zapakowanych. Teraz nie będzie to miało znaczenia – podkreśla Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Banków Żywności. Korzystnie ocenia również możliwość zaliczenia dostawy takich towarów – i to w pełnej wysokości – do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. – Dziś producent może wrzucić do kosztów podatkowych tylko wartość obniżoną. Jeśli więc jogurt przecenił do symbolicznego 1 grosza, to w kosztach ujął jedynie 1 grosz. Nie ważne, że wyprodukowanie tego jogurtu faktycznie kosztowało go np. 80 groszy. Po zmianach będzie mógł odliczyć pełne 80 groszy – zapowiada Borowski. I dodaje:– Nikomu nie zależy na tworzeniu furtki do nadużyć, dlatego każda taka dostawa będzie musiała być szczegółowo udokumentowana.
Zmiany będzie musiał jeszcze zaakceptować Sejm.
[ramka][b]Opinia: Wojciech Śliż - doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers [/b]
Proponowane zmiany mają znieść negatywne konsekwencje na gruncie VAT oraz podatków dochodowych dla przedsiębiorców pragnących spożytkować w sposób społecznie pożyteczny artykuły żywnościowe, które nie zostały sprzedane w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. I w tym kontekście należy ocenić je jednoznacznie pozytywnie. Kwestia zgodności rozwiązania w zakresie VAT z regulacjami zawartymi w unijnej dyrektywie może budzić wątpliwości. Biorąc jednak pod uwagę szczytny i wysoce pożyteczny społecznie cel ich wprowadzenia, ewentualne zakwestionowanie polskiego rozwiązania przez Komisję Europejską może zapoczątkować dyskusję zmierzającą do pozytywnego rozwiązania problemu tego typu darowizn na szczeblu europejskim. [/ramka]