Moim zdaniem czytelnik może zrobić korektę odpisów i jednorazowo zamortyzować ciężarówkę (oczywiście jeśli jest małym podatnikiem albo w tym roku rozpoczął działalność).

Nie może natomiast zmienić metody amortyzacji w jej trakcie. Z art. 22h ust. 2 ustawy o PIT wynika bowiem, że raz przyjęta metoda amortyzacji danego składnika majątku powinna być stosowana do pełnego zamortyzowania (likwidacji lub zbycia). Jedyna możliwość to korekta, czyli poprawienie dokonanych wcześniej zapisów.

W praktyce można się jednak spotkać z poglądem, że jeżeli wybierając metodę amortyzacji przedsiębiorca nie popełnił błędu, nie może zrobić korekty, która faktycznie ją zmienia.

W opisanym wypadku można uznać, że do takiego błędu doszło, i to na skutek zmiany stanowiska organów podatkowych. [b]Firma ma więc prawo do korekty, a argumentem jest zasada zaufania do organów podatkowych przewidziana w art. 121 § 1 ordynacji podatkowej.

Aby uniknąć ewentualnego sporu z fiskusem, warto opisać przyczyny korekty wraz ze wskazaniem zmieniających się interpretacji [/b](więcej o ewolucji poglądów organów podatkowych w tej sprawie pisaliśmy w [link=http://www.rp.pl/artykul/179052.html]"Przywilej też dla ciężarówek w firmach transportowych"[/link]).

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]