[b]Kupiliśmy z żoną lokal użytkowy. Ponieważ należy do naszego wspólnego majątku, więc w akcie notarialnym musieliśmy być wymienieni oboje. Również faktura została wystawiona na oboje małżonków. Jednak tylko ja prowadzę firmę. Czy VAT wykazany na fakturze zakupu będę mógł odliczyć w całości, czy tylko w połowie? Czy mogę cały wydatek wrzucić w koszty?[/b] – pyta czytelnik DF.

Mimo że w akcie notarialnym i na fakturze są wymienieni oboje małżonkowie, czytelnik może w całości odliczyć VAT oraz wrzucić cały wydatek w koszty.

Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 20 czerwca 2008 r. (IPPP1/443-917/08-2/AP)[/b]. Izba zgodziła się z podatniczką, że ma ona prawo do odliczenia całego VAT naliczonego z faktury wystawionej na oboje małżonków. Uzasadniła to tak: „jeżeli wyłącznie wnioskująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, zakupiona nieruchomość służy prowadzonej działalności, a faktura otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości zawiera numer NIP wnioskującej, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego w zakresie, w jakim wydatek nią udokumentowany wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych”.

[srodtytul]Przyda się oświadczenie [/srodtytul]

Do identycznych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 3 grudnia 2007 r., ITPP1/443-509B/07/DM)[/b].

W tej sprawie, podczas podpisywania aktu notarialnego, małżonek, który nie prowadził firmy, złożył dodatkowo oświadczenie, że wyraża zgodę na użytkowanie kupionej wspólnie nieruchomości wyłącznie na potrzeby współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą.

Takie oświadczenie na pewno nie zaszkodzi, ale – jak pokazują wymienione interpretacje – nie jest warunkiem niezbędnym do pełnego odliczenia VAT.

[srodtytul]Faktura na jednego [/srodtytul]

Lepiej będzie, gdy faktura dokumentująca zakup zostanie wystawiona na tego małżonka, który prowadzi firmę (w przeciwieństwie do aktu notarialnego, gdzie figurują oboje małżonkowie). Tu jednak praktyka bywa różna.

Jeden z podatników, jak pisze, został poinformowany w urzędzie skarbowym, że „faktura musi odpowiadać zapisowi w akcie notarialnym” i że „zostanie ona wystawiona na imię obojga małżonków”.

Wręcz przeciwnie – przekonuje [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 grudnia 2007 r. (ITPP1/443-509A/07/DM)[/b]: „Autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników VAT. Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, że opisana transakcja dokumentująca nabycie nieruchomości dla potrzeb prowadzonej przez pana działalności gospodarczej winna być udokumentowana fakturą wystawioną na pana, jako podmiot mający status podatnika VAT”.

[srodtytul]W koszty tak samo[/srodtytul]

Urzędy nie mają też wątpliwości, że nawet gdy w akcie notarialnym i na fakturze figurują nazwiska obojga małżonków, to ten z nich, który prowadzi działalność, może w całości zaliczyć do kosztów wydatek na zakup nieruchomości (o ile oczywiście spełnione są inne wymogi, czyli związek z przychodem).

Zgodziła się na to m.in. [b]Izba Skarbowa w Katowicach (interpretacja z 10 kwietnia 2008 r., IBPB1/415-39/08/RM/KAN-351/01/08)[/b], potwierdzając, że wydatki poniesione na nabycie gruntu „ niezależnie od tego, iż grunt ten wchodzi w skład majątku objętego współwłasnością majątkową małżeńską, stanowić będą koszt prowadzonej działalności”.

[srodtytul]Gdy oboje prowadzą firmy[/srodtytul]

Sytuacja zmienia się, gdy oboje małżonkowie prowadzą własne firmy i kupują nieruchomość, która wejdzie do ich wspólnego majątku. Wówczas – choć współwłasność małżeńska jest bezudziałowa – odliczą VAT po połowie. Potwierdziły to [b]Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 11 października 2007 r., ILPP1/443-57/07-5/SJ) oraz Izba Skarbowa w Katowicach (interpretacja z 3 marca 2008 r., IBPP1/443-513/07/AZb)[/b].