Pracodawcy, aby związać pracowników z firmą, coraz częściej stosują różne pozapłacowe zachęty. Najbardziej popularne są pakiety medyczne w prywatnych przychodniach. Zawierają one najczęściej zestaw podstawowych usług (z punktu widzenia medycznego), wykraczających jednak poza świadczenia, które w myśl prawa pracy pracodawca jest zobowiązany finansować (należą do nich m.in. wstępne i okresowe badania lekarskie).
[srodtytul]Kiedy będą koszty[/srodtytul]
Do końca 2006 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązywał przepis zabraniający uznania za koszt podatkowy wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują m.in. przepisy kodeksu pracy. Powodowało to liczne trudności.
Nie było pewności jak – w sposób wiarygodny – wyodrębnić kwotę dotyczącą obowiązkowych świadczeń zdrowotnych (będących dla pracodawcy kosztem podatkowym) z ogólnej kwoty abonamentu wykazanej na fakturze przez prywatną placówkę medyczną. Pracodawcy najczęściej zwracali się do wystawcy faktury o przygotowanie odpowiedniego zestawienia.
Teraz problemów już nie ma, bo od 2007 roku ponoszone przez pracodawcę wydatki na świadczenia zdrowotne są w całości kosztem uzyskania przychodów.
Oczywiście jeśli pozostają – w bezpośrednim lub pośrednim – związku z osiąganymi przez podatnika przychodami. Z wykazaniem tego związku w praktyce nie ma problemu. W końcu dobra kondycja pracowników przekłada się na ich zdolność do wytężonej pracy.
[srodtytul]Kłopoty z przychodami[/srodtytul]
Z kosztami po stronie pracodawcy problemów już nie ma. Są za to z przychodami po stronie pracownika. Powstaje bowiem pytanie, czy w związku z wykupieniem pakietu medycznego u pracowników pojawia się przychód ze świadczeń nieodpłatnych. Jeśli tak, to jak duży?
Organy podatkowe twierdzą, że wartość świadczeń medycznych wchodzących w skład pakietu wykupionego przez pracodawcę jest przychodem pracownika. Jego wartość stanowi cena zakupu pakietu medycznego dla danego pracownika. Co istotne, jako przychód traktowane powinny być jedynie usługi medyczne wykraczające poza wachlarz usług, których finansowanie jest dla pracodawcy obligatoryjne i wynika z prawa pracy lub innych przepisów.
[srodtytul]Pewności wciąż brak[/srodtytul]
Wydaje się jednak, że konieczność doliczania wartości pakietów medycznych do przychodów pracowników nie jest przesądzona.
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch wyrokach (z 20 sierpnia 2008 r., III SA/Wa 625/08, i z 11 września 2008 r., III SA/Wa 475/08)[/b] stwierdził bowiem, że koszt usług medycznych sfinansowanych przez pracodawcę nie musi być przychodem dla jego pracowników. Zdaniem sądu sama możliwość skorzystania przez nich ze świadczeń wchodzących w skład wykupionego pakietu nie powoduje powstania po ich stronie przychodu.
Przepisy podatkowe mówią bowiem o świadczeniach otrzymanych, a trudno za takie uznać jedynie możliwość skorzystania z usługi medycznej. Za przychód powinna być zatem uznana jedynie wartość usług medycznych, z których pracownik w danym okresie faktycznie skorzystał.
Jednakże ryczałtowy charakter opłat za pakiety medyczne wyklucza – zdaniem sądu – możliwość dokładnego określenia wartości usług faktycznie przez pracownika wykorzystanych. Tym samym nie ma możliwości określenia wysokości przychodu, który powinien być doliczony pracownikowi do ogólnej kwoty przychodów ze stosunku pracy. Niestety niedawno[b] WSA[/b] zmienił zdanie i uznał, że wartość abonamentu jest przychodem pracownika [b](wyrok z 29 września 2008 r., IIISA/Wa 1356/08) - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,198662_Abonament_medyczny_jest_przychodem_pracownika.html]„Abonament medyczny jest przychodem pracownika”[/link].[/b]
[ramka][b]GPP> zapamiętaj [/b]
Ustawa o PIT mówi, że przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość nieodpłatnych świadczeń trzeba ustalić według cen ich zakupu (gdy są nimi usługi, a tak jest przy pakietach medycznych).[/ramka]
[ramka][b]Doliczać czy nie doliczać[/b]
[b]Czy pracodawcy powinni przestać doliczać koszty abonamentu za usługi medyczne do przychodu swoich pracowników? [/b]Nie jest to dla pracodawcy całkowicie bezpieczne. Fiskus nie zmienił swojego stanowiska i nadal uważa, że jest to przychód. Niewykluczone zatem, że władze skarbowe zaskarżą wspomniane wyroki WSA i sprawa ta znajdzie swój finał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.[/ramka]
[i]Autor jest starszym konsultantem w PricewaterhouseCoopers[/i]