[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 października 2008 r. (nr IPPB1/415-816/08-2/ES). [/b]

Podatniczka wystąpiła o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT) dotyczących opodatkowania świadczeń od pracodawcy przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jest nauczycielką zatrudnioną w szkole na umowę o pracę. Do tej pory ukończyła studia podyplomowe oraz kurs kwalifikacyjny, na które nie była kierowana. Jednak szkoła zwracała jej część poniesionych w danym roku kosztów związanych z opłatami za kształcenie, pomniejszoną o podatek dochodowy.

Podatniczka chciała jednak wiedzieć, czy podatek dochodowy został pobrany słusznie. Według niej – nie. Powołała się na [b]interpretację ministra finansów z 6 kwietnia 2005 r. i interpretację Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim (z 24 lipca 2007 r.)[/b], z których wynika, że wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli jest wolna od podatku dochodowego. A także - [b]na interpretację ogólną ministra finansów z 30 kwietnia 2008 r. (nr DD3/033/10/KDJ/08/173)[/b] dotyczącą stosowania art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT do świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika.

Według dyrektora mazowieckiej izby skarbowej [b]gdy dofinansowywana jest opłata za kształcenie w szkole wyższej, wówczas nie ma znaczenia, czy dyrektor szkoły lub placówki wystawił na naukę skierowanie. Jest ono natomiast wymagane przy dofinansowywaniu opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy[/b] doskonalenia zawodowego dla nauczycieli, a także przy dofinansowywaniu kosztów przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli uczestniczących w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniających lub podnoszących kwalifikacje.

Tak więc [b]zwrot opłat za studia podyplomowe jest wolny od podatku dochodowego. Nie dotyczy to jednak dofinansowania do opłaty za kurs kwalifikacyjny przyznanego podatniczce, ponieważ uczestniczyła ona w nim bez skierowania dyrektora szkoły. Za to podatek trzeba odprowadzić.[/b]