Potwierdził to WSA w Warszawie w wyroku z 31 lipca 2008 r. (III SA/Wa 782/08).

Spółka przygotowywała się do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych i ponosiła w związku z tym różne koszty. Wejście na giełdę miało nastąpić poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i emisję nowych akcji. Według interpretacji organów podatkowych poniesione przez nią wydatki nie będą kosztami uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Konsekwencją zwolnienia tych przychodów z podatku jest brak możliwości uwzględnienia kosztów ich uzyskania przy ustalaniu dochodu.

Sąd administracyjny uznał, że ta interpretacja jest błędna. Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo dopuszczają bowiem zaliczenie do kosztów podatkowych także wydatków wiążących się z uzyskaniem przychodu jedynie pośrednio. Istotne jest, aby działanie podatnika, dokonującego nakładów pieniężnych, było ukierunkowane na osiągnięcie celu w postaci przysporzenia. W omawianym stanie faktycznym koszty poniesione przez spółkę nie były wydatkami związanymi z przychodem otrzymanym na powiększenie kapitału zakładowego, ponieważ takim jest suma uiszczana przez nabywcę akcji. Celem nakładów związanych z przygotowaniem wprowadzenia akcji na giełdę było powiększenie przychodu spółki, a podwyższenie kapitału zakładowego było jedynie ogniwem pośrednim, prowadzącym w efekcie do tego celu. Wydatki poniesione przez spółkę spełniają więc przesłanki dotyczące kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Art. 16 ust. 1 tej ustawy nie wymienia ich natomiast jako wydatków niestanowiących kosztów podatkowych.

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

To już kolejny w ostatnim czasie korzystny dla podatników wyrok w sprawie wydatków związanych z wejściem na GPW. Spór z fiskusem dotyczy tego, czy takie wydatki związane są bezpośrednio z pozyskiwaniem kwot na podwyższenie kapitału (tym samym nie powinny być traktowane jako koszt podatkowy), czy też związane są z całokształtem działalności spółki, mając na celu uzyskanie przychodów albo utworzenie lub zabezpieczenie źródeł przychodów.

Zdaniem WSA w Warszawie nie jest uprawnione jednoznaczne uznanie, że wydatki przedsiębiorcy na wejście na giełdę wiążą się bezpośrednio z pozyskaniem kwot na podwyższenie kapitału (jako przychodu zwolnionego z opodatkowania). Sąd uznał, że kosztem uzyskania takiego przychodu będą wyłącznie wydatki związane ze zbyciem wyemitowanych akcji. Inne wydatki wynikające z czynności związanych z emisją nowych akcji lub organizacją wprowadzania ich na giełdę nie wiążą się z przychodami otrzymanymi na podwyższenie lub utworzenie kapitału zakładowego. Tym samym wydatki opisane we wniosku (prospekt emisyjny, doradztwo podatkowe i prawne, usługi świadczone przez dom maklerski, koszty administracyjne, prawne oraz koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa) są wprawdzie pośrednio związane z wydatkami zmierzającymi do powiększenia kapitału i rozwoju działalności, nie były jednak wydatkami związanymi bezpośrednio z przychodem (pozyskanymi kwotami) otrzymanym na powiększenie kapitału. W konsekwencji, skoro wydatki te stanowią koszt pośredni i nie zostały wyłączone w art. 16 ustawy o CIT, można je zaliczyć do kosztów podatkowych.

Należy zgodzić się ze stanowiskiem sądu, że wydatki związane z wejściem na giełdę oraz emisją nowych akcji w większości nie mogą być bezpośrednio powiązane z uzyskanymi środkami od inwestorów. Stąd tak długo, jak mają uzasadniony i racjonalny charakter, powinny być kosztem uzyskania przychodów.