Do właściwości organów gmin o statusie miasta przeszły bowiem, jako zadania własne, zadania i kompetencje należące wcześniej do urzędów skarbowych, określone w art. 19 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dotyczą one podatków i opłat ustalanych i pobieranych przez organy gminy.
Przepisy te jednoznacznie wskazują, że organ gminy może być organem egzekucyjnym w sytuacji, gdy jest jednocześnie wierzycielem –
stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (sygn. I SA/Bd 274/08)
.
Tytuł wykonawczy obejmujący zaległości w podatku od nieruchomości oraz odsetki za zwłokę skierował do Polskich Kolei Państwowych SA w Warszawie prezydent miasta Bydgoszcz. PKP złożyły zarzut w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Zdaniem kolei pieczęć na tytule wykonawczym nie spełnia kryteriów uznania jej za pieczęć urzędową.
Kiedy prezydent Bydgoszczy nie uwzględnił zarzutu, a jego stanowisko podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, PKP złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W opinii spółki prezydent Bydgoszczy, występując jako organ gminy (podatkowy i egzekucyjny), nie ma prawa posługiwać się pieczęcią z wizerunkiem herbu miasta, lecz tylko pieczęcią z wizerunkiem orła – godła RP.
Użyta pieczęć ma walor pieczęci urzędowej wierzyciela i spełnia wymagania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – stwierdził sąd, oddalając skargę. – Użyta została jako pieczęć umieszczana na dokumentach w sprawach z zakresu administracji samorządowej.
Nietrafny jest pogląd, że herb gminy może być używany jedynie w pieczęciach urzędowych gminy. Zgodnie z art. 16 c ust. 1 ustawy z 1980 r. o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych urzędową pieczęcią jest metalowa tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła – godła RP, a w otoku nazwę podmiotu uprawnionego do jej używania. Artykuł 16c ust. 2 określa jednak, że urzędową pieczęcią gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć z herbem gminy (powiatu, województwa). Odcisk takiej pieczęci nie może być natomiast umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej. Na dokumentach dotyczących zadań zleconych przez państwo może figurować tylko pieczęć z wizerunkiem orła. Pieczęć z herbem dotyczy wyłącznie zadań własnych gminy.
Podatki i opłaty lokalne należą do zadań własnych gminy, a organem podatkowym w takich sprawach jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Wystawiając tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym podatku od nieruchomości, prezydent Bydgoszczy nie działał więc w celu wykonania przez gminę zadań administracji rządowej, lecz wykonywał zadania własne gminy, czyli administracji samorządowej – stwierdził sąd. Uprawnionym do używania urzędowej pieczęci z herbem gminy jest zaś nie tylko gmina, lecz także jej organ wykonawczy, w tym przykładzie prezydent miasta występujący jako wierzyciel i organ egzekucyjny.
Wyrok jest nieprawomocny.