Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (sygn. IPPB1/415-556/08-2/JK) dotyczącej opodatkowania odsetek kredytu.
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który został w 1998 r. wspólnikiem spółki cywilnej. W 2000 r. wspólnicy zaciągnęli w banku kredyt na prowadzenie działalności. Wnioskodawca przestał być jednak wspólnikiem na przełomie 2000 i 2001 r., ponieważ firma zaczęła wówczas podupadać na skutek nieuczciwych działań jej pełnomocnika. Mimo to na podatniku nadal ciążyło zobowiązanie kredytowe, ponieważ kredytobiorcą nie była spółka, lecz jej wspólnicy jako osoby fizyczne. W 2007 r. doszło do ugody z bankiem, który umorzył wówczas odsetki od kredytu.
Wnioskodawca pyta, czy w tej sytuacji umorzone odsetki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Jego zdaniem tak nie jest, ponieważ w wyniku umorzenia nie doszło do przysporzenia majątku. Nie powstał więc przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Dyrektor izby nie zgodził się jednak z takimi argumentami. Jego zdaniem korzystanie przez kredytobiorcę z kapitału bez oprocentowania należy uznać za nieodpłatne świadczenie.
Dyrektor izby uznał, że w wyniku zawartej z bankiem ugody dotyczącej umorzenia odsetek umowa kredytowa stała się umową częściowo nieodpłatną. W konsekwencji kredytobiorca uzyskał świadczenie polegające na czasowej możliwości korzystania z kapitału nieodpłatnie. Jak czytamy w interpretacji, oznacza to powstanie przychodu. Tak więc przypadająca na wnioskodawcę część umorzonych odsetek stanowić będzie dla niego przychód ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Będzie tak, mimo że wnioskodawca nie prowadzi już obecnie działalności gospodarczej.