Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 16 lipca 2008 r. (I SA/Bk 155/08).
Firma nabyła akcje spółki X. Za część z nich „zapłaciła” akcjami własnymi, wydanymi w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, pozostałe nabyła za gotówkę.
Następnie zamieniła je na udziały w spółce Y. W wyniku tej operacji uzyskała przychód z tytułu nominalnej wartości udziałów objętych w kapitale zakładowym spółki Y.
W związku z tym zwróciła się z wnioskiem o interpretację w sprawie ustalenia kosztów uzyskania przychodu w postaci nominalnej wartości udziałów objętych w kapitale zakładowym spółki Y w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Zdaniem podatnika przychód należy pomniejszyć stosownie do art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b w związku z art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o CIT o „zapłatę” za własne akcje wydane w ramach podwyższenia kapitału zakładowego oraz akcje nabyte za gotówkę.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Uznały, że jedynie „wydatki” poniesione przez podatnika w gotówce stanowią w tym wypadku koszty uzyskania przychodu. Natomiast wydając własne akcje, spółka nie ponosi żadnego wydatku. Fiskus zwrócił uwagę, że brak jest legalnej definicji pojęcia „wydatek”, w związku z czym należy poszukiwać jego znaczenia przy zastosowaniu wykładni gramatycznej. Tak wiec „wydatek” to – według słownika – suma, pewna ilość pieniędzy.
Firma wniosła skargę do sądu. Jej zdaniem ograniczenie się do literalnego znaczenia pojęcia „wydatek” prowadzi do nielogicznych wniosków.
Sąd przyznał rację spółce i uchylił decyzję organu podatkowego. Jego zdaniem nie tylko pieniądz stanowi o wydatku. Powołując się na „Słownik języka polskiego PWN”, za wydatek uznał sumę, która ma być wydana lub która została na coś wydana. Akcja, zdaniem sądu, nie jest środkiem płatniczym w klasycznym rozumieniu tego pojęcia, jednak przedstawia wartość, która jest wyrażona w jednostkach pieniężnych.
W związku z czym wydanie akcji własnych w zamian za wkład niepieniężny może być uznane za wydatek w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.
Sąd nie zgodził się natomiast z przyjęciem przez spółkę wartości emisyjnej akcji za koszt uzyskania przychodów. Jego zdaniem w każdym przypadku powinna być to wartość nominalna, w świetle art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT.