[b]Rzeźbię w drewnie i sprzedaję figurki. Czy w związku z tym powinienem zarejestrować działalność? Jaki płacić wtedy podatek? Jeśli nie muszę zakładać firmy, to czy mogę wystawiać przy sprzedaży rachunki [/b]
Art. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej[/link] mówi, że jest nią zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Z art. 3 ustawy wynika natomiast, że jej przepisów nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Wyłączenie to nie obejmuje zatem osób zajmujących się rękodziełem artystycznym, w tym rzeźbiących figurki z drewna. Oznacza to, że wykonują one działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mają więc obowiązek uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę.
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie oznacza jeszcze, że osoba rzeźbiąca w drewnie i sprzedająca figurki będzie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) uznana za uzyskującą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak wynika bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, działalnością gospodarczą lub pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9 ustawy.
Innym rodzajem jest wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 2 działalność wykonywana osobiście. Za przychody z niej ustawa o PIT uznaje m.in. uzyskane z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów prowadzących zawody sportowe.
Organy podatkowe dość zgodnie przyjmują, że działalność podobna do wykonywanej przez czytelnika jest działalnością artystyczną wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Wynika tak m.in. z [b]interpretacji Urzędu Skarbowego w Płocku z 29 czerwca 2006 r. (1419/UPO-415-116/06/AZ)[/b] oraz [b]Urzędu Skarbowego w Dębicy z 19 lipca 2006 r. (PO I 415/39/ 2006)[/b]. Podobnie stwierdził [b]Urząd Skarbowy w Limanowej w interpretacji z 16 marca 2007 r. (PD OF/415-21/07)[/b]. Dotyczyła ona co prawda innej sfery działalności artystycznej, jednak co do meritum jest zgodna z dwoma wcześniejszymi.
Przyjęcie, że czytelnik uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście, oznacza, że nie musi – dla celów PIT – prowadzić żadnej dokumentacji podatkowej. W ciągu roku ma jedynie obowiązek wpłacać zaliczki na podatek, a po zakończeniu roku uzyskane z działalności wykonywanej osobiście dochody zsumować z innymi i wyliczyć podatek według skali podatkowej.
Zaliczki powinien wpłacać do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. Dochód wylicza odejmując od uzyskanych w danym miesiącu przychodów koszty ich uzyskania oraz kwotę zapłaconych w tym miesiącu składek na ZUS. Obliczoną zaliczkę zmniejsza o odpowiednią część zapłaconej w tym miesiącu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Osoba wytwarzająca i sprzedająca figurki z drewna będzie uznana za podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. Może jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy. Zwolnienie dotyczy w skali całego roku kwoty sprzedaży równej 50 000 zł, a jeżeli działalność jest rozpoczęta w trakcie roku, to części tej kwoty, proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży.
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia, ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży, w której zapisuje sprzedaż za dany dzień. Zapisy powinny być robione na bieżąco, nie później jednak niż przed sprzedażą w dniu następnym.
W razie rezygnacji ze zwolnienia sprzedaż figurek z drewna może być opodatkowana stawką 7 proc. W załączniku nr 3 do ustawy w poz. 125 wymienione są rzeźby i płaskorzeźby. Podany jeden z symboli PKWiU 36.63.77-40.3 odpowiada wyrobom z materiałów rzeźbiarskich roślinnych lub mineralnych. Aby jednak preferencyjna stawka mogła być stosowana, figurki muszą mieć atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Jak go uzyskać, czytelnik dowie się ze stron internetowych [link=http://www.cepelia.pl/]www.cepelia.pl[/link].
W kwestii wystawiania rachunków sięgnąć trzeba do art. 87 ordynacji podatkowej. Mówi on, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. W rozumieniu ordynacji podatkowej osoba osiągająca przychody z działalności wykonywanej osobiście jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą.
Dzieje się tak za sprawą definicji działalności gospodarczej użytej w ordynacji. Jak wynika z jej art. 3 pkt 9, działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność do przedsiębiorców.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Tax s.c. z Lublina[/i]