Po zakończeniu roku podatkowego powinien wystawić im informację o wysokości dochodów na formularzu PIT-11 za cały rok, czyli za oba okresy zatrudnienia – przez poprzedniego pracodawcę i przez siebie. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 7 lipca 2008 r. nr IBPB2/415-691/08/BJ (KAN-3560/04/08).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT), chciał wiedzieć, czy powinien sporządzić i przesłać informację PIT-11 za okres zatrudnienia pracowników (od 1 stycznia do 3 września 2007 r.), którzy następnie zostali przejęci przez inną firmę. Jeśli nie, to czy ma prawo do skorygowania tych informacji, czy też takiej korekty za ten okres powinien dokonać już nowy pracodawca.

Pracownicy wnioskodawcy zostali 3 września 2007 r. przejęci przez spółkę z o.o. na zasadach określonych w art. 231 kodeksu pracy. W związku z tym na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o PIT sporządził on imienne informacje PIT-11 za okres zatrudnienia ich przez siebie, czyli od 1 stycznia do 3 września 2007 r. Przekazał je nie tylko byłym pracownikom, ale także właściwym urzędom skarbowym.

Tymczasem nowy pracodawca sporządził PIT-11 za cały rok 2007. W tej sytuacji pracownicy i urzędy skarbowe mają informacje o dochodach obejmujące dwukrotnie ten sam okres zatrudnienia.

Wnioskodawca uważał, że wystawiając PIT-11 zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy o PIT, postąpił prawidłowo.

Innego zdania był jednak organ podatkowy. Według niego zgodnie z art. 31 ustawy o PIT zakłady pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują u nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Co więcej, zgodnie z art. 39 ust. 2, jeżeli obowiązek poboru zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka.Ponieważ załoga była przejęta przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 k.p., przeto stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. „Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych (po stronie zakładu pracy)” – podkreśla się w uzasadnieniu interpretacji.

Tak więc obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy – zdaniem fiskusa – nie ustaje, lecz przechodzi na nowego płatnika, który – przejmując pracowników – przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dlatego nie ma zastosowania art. 39 ust. 2 ustawy o PIT.

Pracodawca przejmujący zatrudnionych powinien zatem kontynuować obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od dokonanych wyp łat wynagrodzeń według zasad określonych w art. 32 ustawy o PIT, a po zakończeniu roku podatkowego przekazać PIT-11 za cały rok.