Obiecuje to minister finansów w piśmie z 26 maja 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 2887).

Przedsiębiorca kupując towary poza granicami Polski, otrzymuje od kontrahenta fakturę. Ale jest ona wystawiona w obcej walucie. Pod koniec miesiąca trzeba ją rozliczyć – wpisać do podatkowej książki przychodów i rozchodów. Nie sprawia to większych kłopotów. Art. 22 ust. 1 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Te same jednak faktury przedsiębiorca musi jeszcze wykazać w rejestrze zakupów VAT. I tu sprawa zaczyna się komplikować. Z § 37 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT wynika bowiem, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli jest ona wystawiona w terminie.

Sytuacja ta powoduje – jak podkreślono w interpelacji poselskiej – że faktura jest przeliczana do celów VAT po innym kursie niż do celów PIT. Jakie ma to skutki w praktyce, nietrudno się domyślić: komplikuje to rozliczenia i powoduje konieczność wytwarzania dodatkowej dokumentacji. Co na to resort finansów?

Twierdzi, że trwają końcowe prace nad nowelizacją ustawy o VAT. W projekcie tym, jak czytamy w odpowiedzi na interpelację: „proponuje się dodanie regulacji dotyczącej modyfikacji sposobu przeliczania na złote kwot niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania wykazanych w walucie obcej”. Zmiana ta miałaby dotyczyć zarówno obrotu dokumentowanego fakturami, jak i nieudokumentowanego w ten sposób.

Dalej czytamy: „Zgodnie z proponowanym brzmieniem przepisu (...) w przypadku gdy podstawa opodatkowania jest określona w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług”.

Zmiana ta zdaniem ministra pozwoli ujednolicić zasady stosowane do przeliczania kwot wyrażonych w obcych walutach. Jak wynika z odpowiedzi, „proponowana modyfikacja sposobu przeliczania na złote kwot niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania wykazanych w walucie obcej pozwoli na odejście od konieczności śledzenia bieżącego dziennego kursu średniego wyliczonego i ogłoszonego przez NBP, co ułatwi przeliczanie tych kwot na potrzeby VAT”.