Art. 6 ust. 1 ustawy o zfśs mówi, że koszty wypłacanych świadczeń urlopowych obciążają koszty działalności pracodawcy. Można więc twierdzić na tej podstawie, że świadczenia urlopowe są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Istnieje jednak również stanowisko odmienne (zakładające, że wypłacone w takiej sytuacji kwoty świadczeń urlopowych nie mogą być zaliczone do kosztów). Bazuje ono na art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT. Mówią one, że kosztami podatkowymi mogą być jedynie świadczenia urlopowe wypłacone na podstawie przepisów o zfśs. Na mocy z kolei art. 3 ust. 2 ustawy o zfśs pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) mogą nie tworzyć funduszu i zamiast tego wypłacać świadczenia urlopowe. W omawianej sytuacji firma nie spełnia tego warunku.

Zdaniem niektórych organów podatkowych w razie rezygnacji z tworzenia zfśs wypłata świadczeń urlopowych nie jest dokonywana na mocy przepisów zfśs, lecz ich jedyną podstawą jest regulamin wynagradzania. W konsekwencji wypłaty takie nie stanowią kosztów podatkowych.

Monika Ławnicka jest konsultantką w Accreo Taxand

Maria Kukawska jest menedżerem w Accreo Taxand