Moja działalność będzie polegać na udzielaniu lekcji języka angielskiego zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom. Na początku skala tej działalności nie będzie zbyt duża. Jaki sposób rozliczenia podatkowego byłby najkorzystniejszy w tej sytuacji? Czy mogę wystawiać faktury VAT? Czy powinnam opłacać składki na ubezpieczenie społeczne?

– pyta czytelniczka.

Dochody z tytułu świadczenia usług edukacyjnych mogą być rozliczane na wiele sposobów. Ponieważ jednak czytelniczka zamierza udzielać lekcji zarówno osobom fizycznym, jak i firmom, wybór ten jest nieco ograniczony. Przede wszystkim świadczenie usług dla firm wyklucza możliwość skorzystania z 20-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z tego powodu czytelniczka nie może też skorzystać z wyjątkowo popularnej wśród nauczycieli karty podatkowej (ta forma opodatkowania dotyczy udzielania lekcji na godziny i uważa się, że nie ma zastosowania do usług świadczonych firmom).

W tej sytuacji korzystny może być wybór prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej liniową stawką 19 proc. Wówczas czytelniczka będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki i odliczyć od dochodu poniesione koszty podatkowe (wydatki na zakup materiałów edukacyjnych, dojazdy do uczniów).

Ten sposób opodatkowania może się jednak okazać dość kłopotliwy ze względu na wymogi formalne związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Alternatywnie można więc rozważyć wybór tzw. działalności wykonywanej osobiście, która daje możliwość rozliczania 20 proc. kosztów uzyskania przychodu ze stosowaniem progresywnej skali opodatkowania.

Generalnie osoby zatrudnione na etacie, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzonej działalności (ta ogólna zasada nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne). Dlatego czytelniczka tak długo, jak będzie pozostawała w stosunku pracy, nie będzie zobowiązana do dodatkowego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych dodatkowych usług. W związku z rodzajem świadczonych usług czytelniczka nie powinna być zobowiązana do wystawiania faktur VAT.

Aleksandra Kacperczyk, starszy konsultant w Accreo Taxand