Tak.

Ale wysokość odpisu (wyższa niż podstawowa) powinna wynikać z wewnętrznych regulacji firmy.

Aby zaliczyć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do kosztów uzyskania przychodów, trzeba naliczyć jego wysokość w stosunku do ilości zatrudnionych pracowników i przekazać pieniądze na rachunek funduszu.

Sytuacja się komplikuje, kiedy pracodawca z własnej woli chce przekazać więcej pieniędzy, niż jest do tego zobowiązany przepisami. Jak się bowiem okazuje, nie każdy odpis na fundusz, za którym następuje przekaz pieniężny, może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

Tym samym o możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów odpisu decyduje jego umocowanie w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu, może również postanawiać, że fundusz nie będzie tworzony. Natomiast stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy u pracodawców, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w tej sprawie może zawierać regulamin wynagradzania.

Zatem, aby pracodawca mógł uznać za koszt odpis na fundusz w wysokości innej (większej bądź mniejszej) niż podstawowy, możliwość ta powinna wynikać z obowiązującego w firmie układu zbiorowego pracy. Gdy go nie ma, konieczne jest uregulowanie tej kwestii w regulaminie wynagradzania.

Trzeba również pamiętać, że kosztem uzyskania przychodu będzie wpłata na rachunek funduszu dokonana w sposób definitywny i wyłącznie w celu rozdysponowania środków na zadania określone w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przesunięte na rachunek funduszu środki tracą charakter odpisu w dacie ich przekazania na cele niezgodne z ustawą. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 stycznia 2008 r. (I SA/Gl 54/07).

Autor jest doradcą podatkowym w Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej