Reklama
Rozwiń

CIT: Sprzedaż starego długu nie da prawa do kosztów

Dla bezpieczeństwa rozliczeń z fiskusem trzeba przyjąć, że nie jest możliwe rozliczenie straty z tytułu odpłatnego zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet jeśli wcześniej zostały one zarachowane jako przychód należny.

Publikacja: 26.11.2018 05:30

CIT: Sprzedaż starego długu nie da prawa do kosztów

Foto: Fotolia

Kwestia zaliczenia straty z odpłatnego zbycia przedawnionych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów budzi wiele wątpliwości. Wszystko spowodowane jest niejednolitym orzecznictwem oraz związanymi z nim różnorodnymi decyzjami organów podatkowych. W tej materii sądy zdają się niestety zajmować stanowisko na niekorzyść podatników.

W bieżącym roku zmienił się przepis dotyczący wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów. Mowa o art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, który od stycznia 2018 r. stanowi, że do kosztów nie zalicza się strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności lub ich części, które uprzednio zostały zarachowane jako przychód należny do wysokości uprzednio zarachowanej jako przychód należny. Przed nowelizacją art. 16 ust. 1 pkt 39 stanowił, że do kosztów nie zaliczało się „strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny" Obecnie wyłącza on z kosztów straty „z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, w tym w sposób określony w art. 12 ust. 1 pkt 7, z wyjątkiem wierzytelności lub jej części, które uprzednio zostały zarachowane jako przychód należny – do wysokości uprzednio zarachowanej jako przychód należny". Zmieniła się zatem możliwość zaliczenia straty do kosztów oraz jej wysokość.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0