Jesteśmy spółką akcyjną. Wnioskowaliśmy o przyznanie dotacji z UE na zakup maszyn (szlifierki i tokarki). Wydatek sfinansowaliśmy z własnych środków (zanim podjęto decyzję o przyznaniu dotacji). W momencie oddania maszyn do używania rozpoczęła się amortyzacja według stawek standardowych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy z Unii dofinansowanie w wysokości 50 proc. wartości maszyn. W jaki sposób je amortyzować, jak dotacja wpływa na odpisy?
Co do zasady nie są opodatkowane dotacje, które stanowią zwrot wydatków poniesionych na zakup bądź wytworzenie środków trwałych.
Natomiast przepisy nie pozwalają zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów z tytułu zużycia środków trwałych w tej części, która odpowiada wydatkom na ich nabycie lub wytworzenie, odliczonym od podstawy opodatkowania (bądź zwróconym podatnikowi).
Zatem w części odpowiadającej zwróconym wydatkom (np. w postaci otrzymanej dotacji) odpisy amortyzacyjne od danego środka trwałego nie są kosztem podatkowym.
W praktyce istnieje kilka możliwości rozliczenia takiej dotacji. Przede wszystkim można uznać, że podatnik w miesiącu jej otrzymania zobligowany jest do korekty wcześniejszych odpisów amortyzacyjnych (tj. 50 proc. każdego odpisu powinno zostać wyrzucone z kosztów). Takie rozwiązanie jest preferowane przez urzędy skarbowe. Nie wynika ono jednak z przepisów. Dlatego też można znaleźć uzasadnienie dla mniej dolegliwego dla podatnika sposobu rozliczania dotacji (niewymagającego korekty). Moment otrzymania dotacji jest bowiem najczęściej niezależny od przedsiębiorcy, początkowo inwestycja i tak finansowana jest z własnych środków – dlaczego zatem miałby ponosić negatywne konsekwencje opóźnień w przekazywaniu dofinansowania?
Tak więc w momencie otrzymania dotacji należałoby z bieżącego odpisu amortyzacyjnego zaliczanego do kosztów wyłączyć tę cześć, która została sfinansowana dotacją. Ewentualnie, jeśli bieżący odpis jest zbyt niski, potrąceń należy dokonać z przyszłych odpisów. Gdy rozliczymy dotację przypadającą na przeszłe okresy, na bieżąco będziemy uznawać za koszt 50 proc. odpisu amortyzacyjnego. Takie stanowisko – choć racjonalne – powinno jednak zostać potwierdzone interpretacją indywidualną.
Maria Kukawska jest doradcą podatkowym, menedżerem w Accreo Taxand
Wojciech Sawicki jest starszym konsultantem w Accreo Taxand