Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Jego stanowisko (nr IBPB1/415-144/08/TK/KAN-1512/02/08)

jest korzystne dla podatniczki, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT), i dotyczy zdarzenia przyszłego.

Chodziło o ustalenie, czy wydatki na naukę udokumentowane fakturami VAT mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich celem jest zabezpieczenie źródeł przychodu w niedalekiej przyszłości. Podatniczka, która je ponosi, świadczy obecnie usługi rachunkowo-księgowe na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie. W przyszłości chciałaby jednak rozwinąć tę działalność. Uważa, że taką szansę daje jej właśnie certyfikat księgowego pozwalający na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. A ponieważ warunkiem jego uzyskania jest posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego w specjalności rachunkowość, podatniczka podjęła odpłatne studia zaoczne uzupełniające jej wiedzę. Dlatego uważa, że ma prawo poniesione na naukę wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych.

Podobnego zdania był organ podatkowy. Potwierdził, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami działalności mogą być wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z jej prowadzeniem, jeżeli tylko nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu i są należycie udokumentowane.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich nie zostały w art. 23 ustawy o PIT wyłączone z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodu.