Taką korektę należy ująć w ewidencji VAT w miesiącu, w którym wystawiono weryfikowaną fakturę – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 lutego 2008 r. (III SA/Wa 1963/07). W praktyce oznacza to, że wystawiając fakturę korygującą, której skutkiem jest podwyższenie VAT należnego, podatnik musi skorygować deklarację za miesiąc wystawienia pierwotnego dokumentu sprzedaży.

Orzeczenie jest wynikiem skargi na interpretację, którą otrzymała spółka akcyjna. Za świadczone usługi na bieżąco wystawia faktury. Dopiero po zakończeniu roku istnieją jednak techniczne możliwości dokonania dokładnych pomiarów ilości przetransportowanych towarów. Wtedy też firma przesyła odbiorcom usług odpowiednie faktury korygujące. Jej zdaniem powinna je zawsze ujmować w ewidencji w miesiącu, gdy otrzymuje od kontrahenta potwierdzenie odbioru tego dokumentu.

Zarówno urząd, jak i izba skarbowa były innego zdania. Według nich na zasadach podanych przez podatnika należy ujmować tylko korekty zmniejszające podatek należny. Tylko wtedy znajduje bowiem zastosowanie § 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 10 czerwca 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU z 2005 r. nr 95, poz. 798 ze zm.). Zdaniem organów podatkowych w sytuacji gdy w wyniku korekty VAT należny jest podwyższony, to należy go ująć na zasadach ogólnych wynikających z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

WSA uznał, że ta interpretacja jest prawidłowa i oddalił skargę. Wskazał, że korekta podwyższająca VAT należny powinna się odnosić do okresu, gdy była wystawiona faktura pierwotna. Sąd przypomniał także, że w wyroku z 11 grudnia ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny (patrz. artykuł „Potwierdzanie rabatów niezgodne z konstytucją”) uznał, że § 16 ust. 4 rozporządzenia jest niezgodny z ustawą o VAT oraz konstytucją. Nie znaczy to jednak, że nie należy już go stosować. Trybunał zdecydował bowiem, że utraci on moc dopiero z upływem roku od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, a to nastąpiło 18 grudnia ubiegłego roku.